Які документи потрібні для отримання кредиту в Україні?
Кредит передбачає боргові відносини, до яких варто поставитися відповідально та виважено. Починаючи від вибору кредитора та цільової програми, позичальнику варто уважно перевіряти всю доступну інформацію, уважно читати договір та умови співпраці. Це вбереже від прикрих помилок, неточностей та невиправданих очікувань у майбутньому.
А от за що не варто хвилюватися, так це за документальний супровід заявки на кредит. Вимоги до нього ретельно прописані в інформаційній картці кожного кредитного продукту, як на сайті Юнекс Банк за посиланням: https://unexbank.ua/privatnim-osobam/krediti/kredit-na-kartku, так і дублюються менеджером банку при особистому спілкуванні.
Для більшості продуктів потрібно надати лише два базових документи — паспорт та довідку про присвоєння коду платника податків, тобто ІПН. Вони необхідні кредитному менеджеру для перевірки кредитної історії заявника в кредитному бюро. Саме з їх допомогою кредитор може простежити за репутацією та фінансовою поведінкою потенційного позичальника. Аналізується регулярність користування позиками, наявність прострочених заборгованостей, звички у внесенні регулярних платежів, повторні зміни фінансового номера телефону. Такі ознаки можуть вказати на ненадійність позичальника, безвідповідальне ставлення до боргових зобов’язань.
Для кредитів на велику суму та тривалий період додатково може знадобитися довідка про доходи. Вона додасть інформації щодо поточного фінансового стану позичальника, зокрема чи має він достатні щомісячні надходження для сплати регулярних кредитних платежів. Запит на довідку актуалізувався з початку повномасштабного вторгнення в Україну, у зв’язку з яким багато громадян втратили стабільне джерело доходу.
Дістати довідку про доходи просто — із запитом на неї потрібно звернутися до бухгалтерії свого роботодавця. Її виготовлення займає 1-2 робочих дні та не становить жодних труднощів. Для банку наявність довідки не лише підтверджує стабільне працевлаштування клієнта, а також підкреслює відповідальність особи та її готовність до прозорих, надійних фінансових стосунків.
Для самозайнятих осіб або у випадках неможливості отримання довідки з певних організаційних причин, можна подати інші фінансові документи, зокрема:
- виписку з банківського рахунку для відстеження руху коштів, а саме надходжень;
- податкову декларацію ФОП.
Якщо кредитна програма передбачає розгляд працевлаштування та доходів позичальника, відмова у її наданні може спричинити відмову у кредитуванні, або суттєве підвищення процентної ставки, що зробить кредит невигідним чи навіть непідйомним.
Особливі вимоги щодо документального супроводу кредиту можуть містити програми надання позики під заставу нерухомості чи транспортного засобу. Для перевірки їх ринкової вартості банку знадобиться технічний паспорт об’єкта застави. В іпотечному кредитуванні передбачена перевірка власника нерухомості або забудовника, за якими банк визначає їх надійність, юридичну чистоту. В деяких випадках документи має надати позичальник, в інших банк може провести незалежний самостійний збір інформації та оцінку. Такі перестороги на користь клієнту, адже вони мають на меті захистити всі сторони майбутньої угоди від можливих ризиків, порушень, зловживань.