Ротавірус починається як отруєння: людину нудить, підвищується температура, крутить в животі. Дійсно, мова йде про розлад у кишково-шлунковому тракті, але причина – зовсім не в продуктах не першої свіжості. Кишковий грип, як у повсякденному житті називають ротавірус, викликаний зовнішнім збудником. Найуразливішими до нього є діти віком до 5 років. Дорослі теж хворіють, але переносять симптоми легше. Щоб вберегтися від ротавірусної інфекції, треба додержуватися правил особистої гігієни та пити очищену воду з надійних джерел. Але навіть при цьому ризик заразитися є при спілкуванні з хворою людиною, тож найефективнішим методом є вакцинування. В профілактиці кишкового грипу гарно себе зарекомендувала вакцина «Ротарикс».
Причини розвитку ротавірусу
Вірус потрапляє в організм ззовні та швидко розвивається спочатку в носоглотці, а потім – в тонкому кишечнику. Тут вірусна інфекція порушує процеси травлення: знижує кількість ферментів, що відповідають за переробку вуглеводнів, стимулює утворення газів, порушує баланс електролітів. Людина відчуває таки симптоми:
- нудота, діарея;
- спазми в животі;
- лихоманка та головний біль;
- знесилення, сонливість.
В дітей хвороба перебігає тяжче. Малюк відмовляється від води, тому що будь-яка спроба попити призводить до блювоти. Головною небезпекою є зневоднення, особливо для дітей до трьох років, тому важливо, окрім жарознижуючих та противірусних препаратів, забезпечити малюка водою з «Регідроном».
Звідки береться ротавірус
Збудники ротавірусу живуть у забрудненій воді та на поверхнях, яких торкалися хворі. В дитини найбільше шансів підчепити хворобу в містах скупчення людей, включаючи дитячий садок чи лікарню. На поверхнях предметів збудник живе до тижня. Часто вірус потрапляє до організму з погано вимитих рук, овочів та фруктів. Влітку ризики зростають завдяки купанню у водоймах з водою сумнівної якості. Під час купання у ставку із зараженою водою достатньо кількох крапель, які потрапляють до рота – і через 3-5 днів вірус проявить себе у повну силу.
Засоби профілактики ротавірусу
Щоб уникнути ротавірусу, треба додержуватися принципів особистої гігієни. Дієвим правилом є часте миття рук, а також декілька інших корисних звичок в догляді за собою та харчуванні:
- ретельне миття овочів, фруктів, ягід, споживання їх в місцях, де забезпечується якісне миття та термічна обробка продуктів;
- пиття якісної очищеної води;
- підтримка нормальної мікрофлори кишечника (правильний раціон, лікування дисбактеріозу).
Для повного захисту рекомендується уникати місць скупчення людей або користуватися маскою, якщо необхідно перебування у громадському транспорті та інших людних місцях.
Які гарантії дає вакцинація
Введення вакцини вважається необхідним для дітей, тому що ротавірус є найбільш небезпечним саме для малюків (другу групу ризику складають вагітні). Якщо у віці до трьох років два рази ввести вакцину за прийнятою схемою, імунітет зберігається протягом 4 років. Вакцина не викликає симптомів вірусу, проте стимулює виробітку антитіл в достатній кількості, щоб захистити організм від хвороби.