На фронті загинув актор театру та кіно Яків Ткаченко – він став на захист України ще в перші дні повномасштабного вторгнення Росії. Про смерть бійця повідомив режисер Олесь Санін.
"Два дні тому говорили. Один з найталановитіших українських акторів. Справжній лицар. Справжній друг. Глибокі співчуття рідним і близьким Якова. Вічна слава герою!", – написав Санін.
Арт-оглядачка Лєна Чиченіна сказала, що Яків був тим актором, якого глядач запамʼятовує з першої ж ролі і ні з ким ніколи не сплутає. Дуже яскравий, фактурний, талановитий. Ідеальний для історичних стрічок.
Яків Ткаченко відомий за ролями у фільмах "Червоний", "Припутні", "Ціна правди", "Безславні кріпаки" та "Довбуш". Одну з останніх своїх ролей актор зіграв у серіалі "Перевізниця".
У перші дні повномасштабного вторгнення Яків Ткаченко вступив до лав територіальної оборони Дніпра. У складі 128-ї бригади ТрО він брав участь у боях на Донеччині. Воїн був двічі поранений, але щоразу повертався в стрій.
У 2023 році Яків Ткаченко демобілізувався, але згодом повернутися на фронт у складі Третьої окремої штурмової бригади.
Ось кілька цитат Якова, які навела Чиченіна:
- «Два поранення було. Кульове осколкове. Це був бій, я стріляв з кулемету і в мене поцілив російський снайпер. Потрапив в бік плити, бо збоку стріляв. Ми навіть не знали, що вони так близько до нас підійшли. Уламки кулі мені розлетілися в шию, по тілу, потрапили до рота. Мені зробили операцію. Місяць я відновлювався. А ще одне поранення, це по наших позиціях працював дуже щільно танк»
- «Я планую повернутися в театр та кіно, тому що більше нічого (тепер уже ще воювати) я не вмію. І дай боже, щоб режисери були, кошти були, адекватні продюсери, які вкладалися. Адже період після війни буде ще більш важливим, тому що треба буде країну відбудовувати й всі рани суспільства лікувати. А це потрібно буде робити точно не такими розважальними серіалами»
- «Поки я в такому віці, то, напевно, зіграв би Івана Сірка. Це така цікава історична постать. Мені було б дуже цікаво втілити його на екрані»
- «Суспільство не може існувати без мистецтва. Але якщо подивитися на те, що у нас зараз знімають, і на те, що показують у телевізорі — це все здебільшого непотрібне. Починаючи від телемарафону й закінчуючи більшістю серіалів, зокрема вже і «воєнними». Я одного разу почав дивитися такий серіал — і мене ледь не вивернуло від того, що я побачив на екрані.
- Я дивлюсь і думаю: «Боже! Хто ці люди й що вони роблять?!». А найстрашніше, що це «хавають» наші українці, які, дивлячись на це, думають, що так само воно на фронті й відбувається. Нічого подібного. Там не така красива картинка, яку нам показують, і не всі наші воїни герої й не усі вони супермени… Війна — це некрасиво. Війною не можна пишатися»
- «Можливо згодом, років через 20—30, ситуація буде зовсім інша. А от наразі, поки йде війна, не може актор, який не має цього жахливого досвіду, правдиво зіграти військового. Бо ти не просто граєш. Ти точно знаєш, як усе це відбувається, зсередини. У нас тоді все склалося і я йому дуже вдячний за таке його чесне рішення»
- «Я не уявляю свого життя без акторства. І воюю зокрема й за те, щоб мати можливість спокійно займатись улюбленою справою»
На смерть колеги також відреагував актор Євген Черников.
"Неординарний та яскравий. Знав Якова з 2016 року, бачив його становлення як щирого патріота нашої країни! З перших днів він захищав нас у складі ТРО, а згодом доєднався до 3-ї штурмової. Яків створив багато яскравих образів в нашому кіно і назавжди залишиться в наших серцях і пам'яті. Бути воїном – жити вічно", – зазначив він.
Дивіться також: У Києві прощаються з 21-річним Захисником з Енергодару, який став відомим у свої 16 на "Х-фактор" (відео)