Українські підприємці зібрались за круглим столом - 7 кейсів маски-шоу - аби обговорити сім прикладів тиску на бізнес. У більшості своїй ці кейси один одного повторюють.
Проведення заходу співпало з другою річницею кримінальної справи ДБР проти Ікспарку (13.07.2022) і першою річницею арешту Ікспарку (25.06.2023). Як відомо, київський спортивний парк X-Park визнаний найкращою спортивною локацією Східної Європи, він посів сьоме місце з десяти кращих вейкпарків світу. Утім ще в червні минулого року стало відомо, що майно XPark намагаються арештувати та передати до АРМА, а потім продати зацікавленим особам.
"Це підтверджує, що свавілля тилових силовиків проти бізнесу стало нормою, системою і підтримується владою", - вкотре наголошує засновник та інвестор X-park Юрій Зозуля.
Раніше пресслужба платформи відкритих даних Опендатабот повідомляла, що 2023 рік став рекордним за кількістю відкритих кримінальних проваджень проти бізнесу — 43 138 справ. Це найбільший показник за 12 років. Кількість кримінальних справ проти бізнесу зросла у 2,6 рази.
Жодна резонансна справа корупційного тиску на бізнес, яка перебуває на контролі громадського руху "Маніфест 42", не закрита. Тилові силовики продовжують використовувати кримінальні провадження для вимагання хабарів, кажуть підприємці.
Читайте більше: Скористались війною: Xpark, який у топ-10 вейкпарків світу, рейдери намагаються довести до банкрутства
Юрій Зозуля, засновник та інвестор X-park, на своїй сторінці у Facebook розповів, що інвестпроект атакують співробітники ДБР, хоча кримінальне провадження не є їх юрисдикцією, а є суто господарськими правовідносинами. Це вказує на замовний характер репресивних дій, використовуючи кримінальний процесуальний закон як інструмент для переслідування інвесторів, які просто йдуть через великий необґрунтований тиск.
Станом на зараз вже два роки як дві повноцінні роти держслужбовців атакують і блокують діяльність підприємства Ікспарк. По суті, усі вони ховаються від мобілізації в тилу під бронею держструктур.
"Згідно з відео з камер відеонагляду та усієї відеофіксації слідчих і процесуальних дій а також судів і нарад, ми ідентифікували що в діях проти Ікспарку приймають участь - 164 слідчих ДБР, поліцейських, прокурорів, чиновників КМДА, експертів, суддів, секретарів. Без звинувачень і підозр вони чекають, поки підприємство буде доведене до банкрутства і приповзе на перемовини. Розвиток і інвестиції в об’єкт інвестор зупинив, підприємство скорочене, допомога армії скорочена, іде релокація підприємства за кордон", - констатує адвокат Олексій Шевчук.
Судові спори по Ікспарку
Адвокат Олексій Шевчук пояснює, що кримінальне провадження було формально відкрито органами ДБР 13 липня 2022 року за статтею 364 ККУ щодо зловживання службовим становищем, службовими особами КМДА, повʼязаному з інвестконкурсом, проведеним 2013 року та укладенням з ТОВ "Інноваційний спортивний парк" Інвестиційного договору у 2015 році.
"По суті, внесені відомості до Єдиного реєстру досудового розслідування відносно невстановлених держслужбовців. Утім, держслужбовець не знайдений і не затриманий; немає ні звинувачень ні повідомлень про підозру держслужбовцям; не арештовано майно держслужбовців; у процесуальних клопотаннях слідчих та прокурорів не шукають злочинця держслужбовця", - так Шевчук описує переслідування бізнесу правоохоронними органами.
Іншими словами, органи ДБР не розслідують фактичні обставини, відомості про які були ним внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а натомість здійснюють штучні процесуальні перешкоди в діяльності саме інвестора, а не держслужбовців, виходячи за рамки розслідування кримінальної справи. Хоча усі звинувачення в клопотаннях прокурорів щодо порушень умов інвестиційного договору є суто господарськими правовідносинами.
Дії силовиків проти інвестора Ікспарку: доводять до банкрутства
- арештовують майно підприємства;
- забороняють будь яку господарську діяльність;
- опечатують заклади;
- не допускають інвестора, підприємців, працівників та відвідувачів на територію парку;
- зухвало псують репутацію через свої офіційні і провладні медіа;
- не допускають на судовий розгляд клопотань про арешт наданої Інвестору земельної ділянки та об’єктів, які розташовані на ній;
- всупереч вимог кримінального процесуального Закону приховують та не надають Інвестору матеріали досудового розслідування, щодо підстав накладення арешту;
- не виконують судові рішення, якими визнано протиправну бездіяльність органів ДБР;
- презумпції невинності немає, чинять тиск на експертів.
- доведена вибірковість тиску - в 300 метрів від Ікспарку недавно побудовані капітальні ангари, але своїх не чіпають і ДБР викреслює з арешту цю територію, демонструє вибірковість та упередженість законодавства та політичну вмотивованість.
Читайте також: "Шакал прийшов відгризти ногу": у Києві нова хвиля тиску на бізнес, X-park доводять до банкрутства