Лубінець з'ясовує у Червоного Хреста, чи повідомляла РФ про перевезення полонених в Іл-76
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до Міжнародного комітету Червоного Хреста, аби дізнатися, чи попереджала їх Росія про перевезення українських військовополонених 24 січня. Про це він сказав в ефірі Радіо Свобода, відповідаючи на запитання, чи вимагав він від російського омбудсмена Тетяни Москалькової надати докази того, що на борту збитого Іл-76 перебували українські військовополонені.
Лубінець зауважив, що Москалькова мала би захищати права українських військовополонених, які, згідно з Женевськими конвенціями, повинні бути під захистом усіх інституцій, які захищають права людини на території Росії.
"Це, в тому числі, міжнародні інституції. Я зараз маю на увазі, в першу чергу, Міжнародний комітет Червоного Хреста. Реакції з її боку я не бачив: публічної і непублічної. Офіційно я звернувся до Міжнародного комітету Червоного Хреста", - сказав він.
Уповноважений додав, що згідно зі статтею 46 Женевських конвенцій, відповідальність за життя, здоров’я військовополонених несе країна, яка тримає їх в полоні. Тож у цьому випадку повна відповідальність за це лежить на Російській Федерації. І до моменту, поки не буде проведений обмін, Росія зобов’язана робити все, щоб ці люди залишалися живі й здорові.
"І саме юридичний момент, що коли проводиться транспортування військовополонених, переміщення, зміна їхнього місця утримання, вони зобов’язані інформувати Міжнародний комітет Червоного Хреста. Я тому й звернувся офіційно, я хочу отримати офіційну відповідь від МКЧХ, що Російська Федерація повідомляла про те, що вони будуть перевозити в той чи інший спосіб українських військовополонених в цей день. Я на 99% переконаний, що нікого вони не інформували, бо вони ніколи це не роблять, як і порушують інші норми Женевських конвенцій", - зазначив Лубінець.
Нагадаємо, що 24 січня у Бєлгородській області Росії впав військовий транспортний літак Іл-76. Росія стверджує, що на борту були українські військовополонені.
26 січня представник ГУР Андрій Юсов заявив, що зірваний 24 січня обмін полоненими мав бути одним з найбільших за час повномасштабної війни.
Читайте також: 65 українців зі списку РФ справді хотіли обміняти 24 січня: новий поворот у справі про падіння Іл-76