В Україні розширили повноваження ТЦК - тепер вручати повістки представники військкоматів можуть військовозобов'язаним незалежно від місця їхнього перебування на військовому обліку та місця постійної реєстрації. Тобто зараз повістки на блокпостах стали точно реальністю, каже юрист Владислав Юрчак.
Він нагадав, що раніше повістки вручали за територіальним принципом, тобто за місцем приписки або перебування на військовому обліку. Хоча і це правило було досить формальним. Також при переїзді на нове місце постійного проживання чоловік повинен був стати на військовий облік протягом 7 днів. Якщо він не зробив цього - йому теж можуть вручати повістку.
Юрист нагадав, що тоді виникала колізія - потрібно було довести, що це - не нове місце проживання, а тимчасовий переїзд.
"Цим моментом активно користувалися деякі громадяни, які бажали уникнути мобілізації. Зараз їм буде це зробити набагато складніше, а "легендарні" повістки на блокпостах стали реальністю. Втім, і тут є нюанси", - каже Юрчак.
Під час загальної мобілізації в Україні чоловіки, окрім повістки, можуть отримати оповіщення від військкомату. Воно не обов'язково означає передбачає призов, але теж є інструментом ТЦК та СП.
За словами Юрчака, передусім оповіщення означає, що чоловіка повідомили про те, що він має стати на облік, або ж уточнити свої облікові дані.
"Це не обов'язково трансформується у неодмінну мобілізацію, а може бути пов'язане з бажанням уточнення інформації та обліку, а також формуванням резерву. Треба розуміти, що допоки Росія не зникне з політичної мапи світу, загальна військова служба в Україні нікуди не зникне", – зазначив Владислав Юрчак.
Юрист пояснив, що оповіщення - це документ, який складається на підставі розпорядження керівника районного (міського) ТЦК та СП. Він може бути адресований органам місцевого самоврядування, керівникам підприємств, установ, організацій, у тому числі закладам освіти, незалежно від підпорядкування і форми власності.
Тут відповідним особам встановлюється обов'язок здійснити оповіщення конкретного списку громадян про їхній виклик до ТЦК та СП і забезпечити їхнє прибуття до ТЦК та СП у строки, зазначені в повістках, які, як правило, додаються до такого оповіщення.
Натомість повістка встановлює обов'язок. Це конкретний припис, який стосується конкретної особи і встановлює їй обов'язок прибути до ТЦК та СП у визначений строк з метою:
- уточнення даних;
- проходження військово-лікарської комісії;
- призову на строкову військову службу;
- мобілізації до конкретної військової частини (мобілізаційне розпорядження).
Важливо! Юрист наголосив, що з точки зору юридичної сили, для військовозобов'язаних оповіщення не зобов'язує до будь-яких дій, однак отримання повістки в результаті оповіщення тягне за собою юридичні наслідки.
З приводу ж роботодавців, керівників установ, підприємств та організацій, а також посадових осіб – у разі невиконання ними обов'язків, встановлених у розпорядженні керівника ТЦК та СП, особи можуть нести адміністративну відповідальність за статтею 210-1 КУпАП.
Вона передбачає санкцію у вигляду штрафу в розмірі від 1700 до 3400 гривень та від 3400 до 5100 гривень штрафу для посадових осіб.
Читайте також: Не сховається ніхто: тепер військкомати можуть вручати повістки скрізь, незалежно від місця проживання