«Північний потік-2» добудований. Що робити Україні?

13.09.2021 в 15:38 | Виталий Портников, джерело: «Радіо Свобода»

​Голова правління РАО «Газпром» Олексій Міллер заявив про закінчення будівництва газогону «Північний потік-2». Цю новину навряд чи можна назвати сенсаційною. Після того, як Сполучені Штати відмовилися від нових санкцій проти компанії-оператора «Північного потоку-2», його добудова ставала справою часу.

Тепер найголовніше питання – що ж буде далі? Українські політики і експерти неодноразово говорили про те, що чинний «Північний потік-2» – загроза національній безпеці України. У Росії ніколи не приховували, що головна мета будівництва обхідних газопроводів – не просто відмовитися від української газотранспортної системи, але й посилити політичний тиск на Україну. Про це, зокрема, говорив у своєму виступі на Петербурзькому економічному форумі президент Росії Володимир Путін, який пов’язав продовження транзитного контракту з Україною політичними поступками з боку Києва, перш за все – відмовою від переозброєння української армії.

Однак на Заході до цих аргументів української сторони не прислухалися. Для федеральної канцлерки Ангели Меркель і багатьох інших німецьких політиків «Північний потік-2» пов’язаний насамперед із енергетичними потребами Німеччини. Президент Сполучених Штатів Джозеф Байден погоджується з тим, що «Північний потік-2» становить загрозу для України, однак вказує, що його адміністрація не мала можливостей зупинити добудову газопроводу. Проте у Вашингтоні обіцяють – і в цьому, до речі, складається суть домовленостей Байдена і Меркель – перешкоджати спробам використання газопроводу як засобу тиску на Україну.

Битва навколо сертифікації

Зараз, після добудови газопроводу, головна битва розгорнеться навколо його сертифікації. Простіше кажучи – навколо того, чи зможе «Газпром» використовувати «Північний потік-2» на повну потужність. Поки що компанія-оператор «Північного потоку-2» програла судовий процес, на якому намагалася відстояти право нового газогону обійти норми Європейського союзу. А ці норми передбачають, що новий газопровід може бути заповнений газом від одного постачальника не більше ніж на 50 відсотків.

Однак судовий розгляд – це не останній інструмент, до якого можуть звернутися в Москві. «Північний потік-2» можуть зареєструвати як незалежного оператора – що дозволить використовувати його, нехай і з деякими незначними обмеженнями, на повну потужність. Але така сертифікація – справа не одного дня чи місяця. Як справа не одного дня і навіть й місяця технічна сертифікація проєкту. Цей термін може зайняти майже рік. Так що добудова газопроводу – це зовсім не момент його запуску.

Здавалося б, у цій ситуації в Києві можуть зітхнути спокійно? Адже в цьому випадку відмовитися від послуг української ГТС в Москві не здатні? Але я б не поспішав з оптимістичними висновками.

Момент істини настане у 2024 році

Вся справа в тому, що відмовитися від послуг української ГТС в Москві все одно не здатні до 2024 року – часу, коли діє контракт на транзит російського газу. Тому в «Газпромі» поки що можуть особливо і не поспішати. І навіть робити заяви про те, що готові продовжити співпрацю з «Нафтогазом».

Справжній момент істини настане у 2024 році чи трохи раніше. І ми вже можемо уявити собі, як будуть діяти в Москві – хоча б по тактиці «Газпрому» у цьому році, коли існувала небезпека посилення санкцій проти «Північного потоку-2». Буде створюватися штучний дефіцит газу, підвищуватися ціна на сировину, створюватися загроза «холодної зими». І одночасно будуть висуватися політичні вимоги до Києва. Висловлювання Володимира Путіна не залишають сумнівів у тому, якими ці вимоги можуть бути.

Щоб небезпека «проблеми 2024» не захопила Україну і її західних союзників зненацька, думати про можливі кроки Росії потрібно вже сьогодні. Як і про те, як цим крокам протистояти.

Читайте FaceNews в Google Новости

Популярные видео на YouTUBE

Іспанію затопило! Повінь зносить будинки, загинули понад 70 людей, десятки зниклих (відео)
"Краще таке на Курщині, ніж на Сумщині": росіяни знищили до щебня своє ж село (відео)
Росіяни знищили будинок Артема Пивоварова: співак розридався під час концерту (відео)
Крокодил у Малайзії з'їв рибалку: на відео дістають його рештки з живота звіра
Російські окупанти скинули за раз 3 КАБи на багатоповерхівку в Купʼянську: відео вибухів
ГУР вдарило по російській базі безпілотників у Сирії (відео)
З’явилось відео з тунелю, де терористи ХАМАС розстріляли 6 ізраїльських заручників
У Чорнобильській зоні масштабна пожежа, вогонь швидко розповсюджується (відео)
Все видео

Лента новостей

Німеччина закриває всі генконсульства Ірану на своїй території через страту їх громадянина
🕑 позавчора
1000 гривень: шахраї створюють фейкові акаунти Мінсоцполітики для крадіжки даних карток
🕑 позавчора
"Нас розстріляють, а потім з’їдять!": жінки і діти з Курщини відмовляються від евакуації до України
🕑 позавчора
У Польщі під час затримання поліцією помер українець
🕑 позавчора
Скільки в Україні буде людей за 10 років: демограф назвав цифру
🕑 3 дні тому
"Повертайте телебачення!": у Єврокомісії розкритикували телемарафон "Єдині новини"
🕑 3 дні тому
"Хто краде, хто судить?": "слуга" Трубіцин, який доводить до банкрутства X-park, досі ховається в Ізраїлі
🕑 3 дні тому
В Аргентині обвалився 10-поверховий готель, під завалами перебувають люди (фото)
🕑 4 дні тому
"Алкоголь тут вбиває аж 71% населення": в одному з регіонів рф заборонили продаж оковитої
🕑 4 дні тому
Війну в Україні можуть "заморозити" і військові чекають цього, - New York Times
🕑 4 дні тому
У Грузії пройшли протести опозиції після сфабрикованих парламентських виборів (відео)
🕑 5 днів тому
У львівського лікаря-психіатра знайшли російський паспорт та гранату: стало відомо його ім’я
🕑 5 днів тому
Неминучі штурми військовими КНДР: ЗСУ на Курщині отримали важливе попередження
🕑 5 днів тому
Додаток FreeGen GO: де пройти у Києві спортивні квест-тури та зробити пробіжки з пригодами
🕑 5 днів тому
Метеорит, учетверо більший за Еверест, упав на Землю і змінив її: вчені розкрили таємницю
🕑 27-10-2024 в 16:00
Все новости