7 правил безпеки у школах. Як не допустити спалаху COVID-19
Щодня в державі нові «антирекорди», а карантинні правила лише послаблюються, або ж просто ігноруються людьми. І далі важче, бо попереду навчальний рік та традиційний час епідемії грипу.
Чому це проблема?
1. Діти суперпоширювачі
В транспорті, вдома, контактуючи в школі з десятками інших дітей. Вони дуже легко можуть підчепити вірус та дуже швидко його рознесуть до інших людей. Та й не варто нагадувати, що це якраз та частина населення, яке найчастіше забуватиме дезінфікувати руки та вдягати маску. Не те що б вони біотерористи, просто вік такий. І не варто обманюватись, що молоді коронавірус не страшний: вже зафіксовані смерті дітей від цієї хвороби як в Європі, так і в Україні.
2. Лікарні будуть завантажені ще більше — через грип
ВООЗ застерігає - цієї осені існує небезпека одразу двох штамів грипу. Хоча сам грип не такий небезпечний, проте має схожі симптоми з коронавірусом. Уявимо дитина захворіє на грип, батьки перевірять її симптоми і зрозуміють, що вони збігаються з COVID-19. Звісно в них почнеться паніка: будуть викликати швидку чи самі з дитиною їхати в лікарню. І таких будуть десятки. Перевантаженість лікарень приведе до того, що лікарі не встигнуть врятувати дійсно хворих на COVID, поки в них черга хворих на грип. А в лікарнях всі ще остаточно один іншого можуть заразити. Крім того, грипом хворіють і дорослі, які будуть брати лікарняні і не стануть виходити на роботу.
3. Спалахи коронавірусу в школах — удар по репутації
В першу чергу для місцевої влади та директорів шкіл. Бо саме в таких кризових ситуаціях на поверхню вийдуть всі ті проблеми та негаразди, на які ніхто не звертав увагу роками.
Як місцева влада може уникнути цих проблем?
МОЗ надав рекомендації, як мають діяти школи та місцева влада з початком навчання. Проте вони доволі загальні і можуть бути не ефективними у випадку конкретної школи, з конкретними людьми та плануванням, якщо не продумати їх впровадження. Чиновники та, в першу чергу, директори шкіл, мають взяти ініціативу на себе. Що варто зробити, щоб попередити спалах хвороби.
1. Вакцина від грипу
Про небезпеку грипу вже згадувала вище. Завчасна вакцинація дітей і дорослих дозволить уникнути як перенавантаження лікарень, так і масових лікарняних. Крім того, це турбота про здоров’я людей.
2. В школи — маски
Зараз відповідальність за масочний режим переклали на батьків. А ті просто не зможуть постійно контролювати наявність маски у своєї дитини. Вона її може загубити чи забути вдома.
Тому на вході в школу має бути пункт з додатковими масками. Якщо дитина загубить свою, то зможе отримати її там.
Вже немає дефіциту, і вартість простої медичної маски складає 5−7 грн за штуку. Оптом ще дешевше. Якщо в місцевої влади чи школи немає на це бюджету, то варто залучити батьківські комітети.
3. Діти мають навчатись в різний час
Якщо декілька сотень учнів почнуть навчатись чи відпочивати в один й той самий час — це просто призведе до натовпу у коридорах, вестибюлях, їдальні чи класах. В таких тісних приміщеннях зберігати дистанцію нелегко, а активним дітям тим паче. Директор разом з викладачами має скласти програму так, щоб знизити появу натовпів у один й той самий час.
Умовно всі 1-і класи починають заходити на уроки о 8-ій ранку, 5-і класи, о 08:30, 9-і класи о 09:00 і так далі. Тоді на перервах будуть перетинатися набагато менше людей і менше шансів захворіти.
4. Закріпити дитину за одним кабінетом
Уявіть, протягом дня в дитини 7 уроків у різних класах. Таким чином, вона за день обійде 7 кабінетів, де в останньому до неї вже було 7 різних класів по 20−30 людей. Звісно в таких умовах важко дотримуватись епідемічних правил, тому варто закріпити класи за певними кабінетами і хай навчаються лише там. Декілька вчителів, що переміщаються між кабінетами, це мобільно та безпечно.
5. Медсестри мають бути підготовлені
В більшості шкіл є свої медсестри, проте вони не є працівниками закладів охорони здоров’я. Тому цілком можливо, що вони не проходили інструктажів щодо COVID-19 і можуть виявитися не готовими до нього. Шкільні медсестри мають пройти додатковий інструктаж та чітко розуміти: як діяти при грипі чи COVID-19 та чим допомогти дитині.
6. Створіть блоки ізоляції
Де має чекати хвора дитина, поки її не забрали батьки? Якщо вона одна, то ще може перечекати в медпункті, але якщо хворих багато? Потрібні окремі, провітрювані приміщення, щоб тимчасово ізолювати хворих. Директор має оцінити свою школу та зрозуміти, яке приміщення найкраще до цього найпридатніше. Також треба чітко прописати, що робити з однокласниками хворої дитини? Або що робити, якщо хворий на COVID в когось в родині?
7. Здорові в школі, хворі в «зумі»
Коронавірус не має зірвати навчальний план. Але, скоріш за все, частина учнів захворіє (той самий грип теж не потрібно забувати) і піде на карантин. Треба подбати про їхнє дистанційне навчання. Застосовуйте інструменти, які опанували навесні. Можливо, це будуть онлайн-уроки з вчителем через Zoom/Skype/Viber/Messenger.
Але це може створити велике навантаження на викладачів. Тож, можливо, краще поставити камери в класах, щоб хворі учні просто підключались до трансляції і не відривалися від програми.
Ці 7 правил допоможуть уникнути кризових ситуацій, зберегти здоров’я людей та репутацію місцевої влади. І коли прийдуть місцеві вибори, саме ті люди, що тримали ситуацію під контролем і не допустили спалаху — отримають почесні лаври. В той час, як ті, хто цього не зробив отримають лише докори: від лікарів, батьків та вчителів.