xcounter
Calendar Icon

Антикорупційний суд: бути чи не бути?

12.10.2017 12:26

Актуальне питання, про яке зараз говорять усі - Антикорупційний суд.

Чи потрібен він? Хто і як буде в ньому працювати? Чи буде це окрема інституція, чи краще виділити спеціальну палату антикорупційних суддів у існуючій структурі? Питань є насправді багато. І у фахівців, і ще більше у простих українців.

Є точка зору певної частини громадських активістів, які вважають, що Україні потрібен окремий Антикорупційний суд, тобто, нова, відокремлена судова вертикаль.

Інший погляд на питання висловлюють деякі політики, а також діючі голови судів, зокрема голова Верховного Суду України (ВСУ). Вони виступають за створення спеціальної судової палати в системі діючих судів або Апеляційному суді, призначення якої - розгляд антикорупційних справ.

В чому єдині всі – діючу судову систему необхідно міняти. Справи, де фігурують топ-корупціонери - це економічні злочини високої складності. Суди першої інстанції, які зараз в Україні розглядають ці справи, не володіють потрібною кваліфікацією. Адже умовна “справа топ-корупціонера” включає аналіз економічно-фінансової діяльності багатьох юридичних осіб, оффшорної архітектури, документів, отриманих в рамках міжнародної правової допомоги, якою користується НАБУ тощо. Ідею створення Антикорупційного суду підтримали міжнародні експерти. Венеціанська комісія - дорадчий орган Ради Європи з питань конституційного права, котрий надає висновки про відповідність проектів законодавчих актів європейським стандартам та цінностям, нещодавно висловила своє бачення теми. На думку експертів, створення майбутнього Антикорупційного суду не суперечить Конституції України. Він може бути “спеціалізованим” судом, оскільки основний закон країни не заперечує таке визначення.

Фактично Венеціанська комісія підтримала створення Антикорупційного суду, однак висловила зауваження щодо процесу відбору суддів до нової структури. Форма відбору не повинна суперечити Конституції України, тож займатися відбором повинна Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС) за умови нагляду за її діяльністю представників міжнародних організацій та антикорупційних інституцій, таких як Transparency International та інші.

Відповідно, вимоги до суддів, які будуть розглядати корупційні справи, є надзвичайно високими. Вони повинні пройти громадський контроль, відзвітувати за статки на минулій посаді, мати високу кваліфікацію, досвід роботи, бездоганну ділову та професійну репутацію.

Особисто я не готовий стверджувати, що Вища кваліфікаційна комісія суддів сьогодні є тим органом, який користується довірою суспільства. Чесний та прозорий механізм відбору суддів нової формації нам ще належить розробити. Втім, тільки той досягає мети, хто іде. А назад немає вороття.

Кращі криптовалютні біржі 2021 року для трейдерів-початківців

Кращі криптовалютні біржі 2021 року для трейдерів-початківців

Популярні відео на YouTUBE
Тематичні матеріали
Binance
Цікаве
Найпопулярніші новини
Найкращі відео з YouTUBE
Популярні блоги
Погода і гороскоп
Автоновини