В обхід санкцій російські держкомпанії в Криму купували програмне забезпечення Microsoft, перекуповуючи його через третіх осіб. Їх «схему» викрили – зараз Microsoft проводить розслідування.
Жах в тому, що серед цих компаній, увага, Алмаз-Антей – той самий, що виробляє зенітні комплекси «Бук» і проводив заангажоване Міноброни РФ розслідування збиття малайзійського Боїнгу на Донбасі, яке стверджує, що ніби літак збили ЗСУ.
Це російське підприємство минулого року відкрило в Криму центр з обслуговування комплексів ПВО. І, як бачимо, успішно користується продукцією Microsoft. Хоча, за логікою санкцій, не мало б.
Інший, наприклад, замовник – Головнодержекспертиза, яка бере участь у будівництві Керченського мосту.
Крим стає неймовірно токсичним для Росії. Але в той же час, Росія адаптується до санкцій і знаходить легальні способи їх обходу. Тому найголовніший висновок з цієї історії – треба видозмінювати санкції для підвищення їх ефективності. Адже без програмного забезпечення Microsoft діяльність російських держпідприємств у Криму паралізується.
Звичайно, знаючи росіян, вони можуть і «піратку» встановити від безвиході. Але Захід повинен робити своє – не імітувати загнання агресора в кут, а реально виснажувати його жорсткими мірами.