Історія та значення свята
Всесвітня організація охорони здоров'я започаткувала 1988 року, що 31 травня щорічно буде день, вільний від куріння. У цю дату проводиться міжнародна акція боротьби з курінням. Бо немає такої країни, де люди зовсім не курили би.
Статистика шокує: кожен другий чоловік та кожна четверта жінка на планеті є курцями. Причому з кожним роком куріння "молодшає": все більше дітей та молодих жінок долучаються до куріння. Не бентежить курців вже й присутність дітей у приміщенні, наповненому димом від цигарок. Все частіше можна зустріти вагітних жінок із сигаретою у роті. А також годування грудьми тепер уже не привід кинути курити. Люди, які не курять, змушені дихати димом від тютюнових виробів на вулицях, зупинках тощо.
Значення та цілі Дня без тютюну
- Захистити дітей та некуряче населення від шкідливого впливу тютюнового диму
- Підвищити усвідомленість майбутніх батьків, у тому числі і вагітних жінок, які ще не кинули шкідливу не тільки для них, а й для ненароджених дітей, звичку
- Нагадати про необхідність захищати навколишнє середовище, у тому числі від сигаретного диму
- Застерегти курців від наслідків згубної звички. Куріння викликає небезпечні захворювання, у тому числі і смертельні (є однією з причин виникнення раку).
За даними ВООЗ, щороку у світі через куріння помирає близько 7 мільйонів людей.
В Україні, як і в усьому світі, останніми роками активізувалася боротьба з курінням. Наприклад, у 2012 році вийшов закон, який забороняє куріння у громадських місцях: ресторанах, кафе та барах, зупинках, ліфтах, місцях скупчення народу тощо.
Що можна зробити для зменшення кількості курців в Україні?
- Підвищити ціни на тютюнові вироби.
- Зупинити продаж цигарок у великих торгових центрах та супермаркетах, виділивши для цього окремі точки.
- Змінити упаковку сигарет на однотонну та просту.
- Посилити контроль за продажем цигарок дітям.
- Рекламувати засоби, які допомагають позбавитися шкідливої залежності
ВООЗ надала невтішні дані:
Куріння може стати причиною розвитку понад 25 захворювань, включаючи онкологію, серцево-судинні та легеневі хвороби.
Важливо!
У половини тих, хто сьогодні палить, у майбутньому смерть настане саме від шкідливих наслідків тютюнового диму.
Як кинути палити?
Це дуже складно! Помиляються ті, хто думають, що головне - зважитися, а там річ лише в силі волі. Ні, це зовсім негаразд.
Адже нікотин викликає сильну залежність, організм вимагає "дози" ще й ще. Людині важко, погано. А ті, кому все ж таки вдалося перебороти нікотинову залежність, можуть уже за кілька місяців "зірватися". Але ж вихід є! Кинути палити ніколи не пізно, у будь-якому віці. Організм здатний до певної міри відновлюватися.
- 1. Існують сучасні засоби, які діють як замінники нікотину. Потрібно звернутися до лікаря і він допоможе підібрати.
- 2. Акупунктура – вплив на біологічно активні точки
- 3. Гіпноз – під час сеансу куріння пов'язують із неприємними наслідками.
- 4. Неприємні запахи: можна під час куріння нюхати щось погане, наприклад, тухлі яйця. Це для того, щоб нікотин асоціювався з чимось поганим. За кілька тижнів бажання курити має послабшати.