Найнеймовірніші факти про космічні польоти та історія свята
Історія свята
Щорічно 12 квітня відзначається Всесвітній день авіації та космонавтики. Ця дата присвячена першому польоту людини в космос. Ним став Юрій Гагарін, який 12 квітня 1961 року на космічному кораблі "Схід-1" здійснив перший за всю історію людства орбітальний обліт планети Земля. Він пробув у космосі 1 годину 48 хвилин. Ризикуючи своїм життям, Гагарін наодинці вирушив вивчати незвідане, проклавши цим шлях наступним найбільшим відкриттям космосу і польотам інших космонавтів і астронавтів. А ось із пропозицією відзначати День космонавтики 12 квітня, вшановуючи Юрія Гагаріна та його подвиг, виступив Герман Тітов, теж льотчик-космонавт.
І лише у 2011 році Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію та оголосила 12 квітня Міжнародним днем польоту людини до космосу.
Починаючи з 12 квітня 1961 року, почалася низка активних польотів у космос та експериментів.
І так, вперше:
- У 1960 році, перед польотом Гагаріна, в космос вирушили два собачки - Білка і Стрілка. Вони пробули в космосі одну добу, зробивши 17 витків навколо Землі, і повернулися на Землю живими та неушкодженими. Стрілка потім народила здорових цуценят. Собаки-космонавти дожили до глибокої старості.
- Першим космонавтом, який провів добу в космосі, а точніше, 1 добу 1 годину та 18 хвилин, став Герман Тітов.
- Першим космонавтом-жінкою стала Валентина Терешкова, здійснивши тридобовий політ 6 червня 1963 року.
- Найпершою людиною, що вийшла у відкритий космос, став космонавт Леонов, який відійшов від корабля на 5 метрів (вся довжина "пуповини") і залишався поза кораблем 12 хвилин 9 секунд. Цей вихід виявився успішним, але багато хто не знає, що Леонов пережив насправді за ці довгі 12 хвилин. У нього різко підвищилася температура тіла, пульс почастішав удвічі, а піт залив скафандр до колін. Космонавт втратив за одну добу 6 кг.
- Перший український космонавт – це Леонід Каденюк, який у 1997 році брав участь у американській експедиції STS-87.
- На території України є найбільше у світі конструкторське бюро "Південне". Саме там були спроектовані ракети-носії "Космос", "Зеніт" та "Циклон". Щоправда, це було ще за радянських часів.
- Зараз Україна може пишатися Конструкторським бюро імені Антонова, де було збудовано найбільший літак у світі, Ан-225 "Мрія". 24 лютого 2022 року у результаті повітряної атаки російських військ на аеропорт Гостомель під Києвом АН-225 "Мрія" згорів.
- Дніпропетровський "Південний машинобудівний завод" виробляє екологічно чисті ракетоносії у світі. Вони допомагають відправляти до космосу комерційні вантажі (проєкт «Морський старт»).
Що можна на Землі і неможливо у космосі:
- Жінки з силіконовими грудьми не можуть полетіти в космос: силікон там просто вибухає.
- У космосі неможливо хропіти.
- Писати кульковою ручкою.
- Дізнатись точний час - він на космічних станціях сповільнюється.
- Кип'ятити воду для чаю. Через відсутність тиску вода закипає миттєво. А потім так само миттєво замерзає, бо у космосі дуже холодно.
- Чихнути: це небезпечно, бо може з силою відкинути і космонавт удариться об стіну.