Олександр Волошин провів власне розслідування у розрізі кожного з обласних центрів, дослідивши, хто купував комунальну нерухомість у 2016 році.
БюроUA публікує одну з чотирьох частин цього розслідування, яке стосується «розпродажу» майна у східному регіоні України.
Інформація про південний регіон вийде на сайті Одеського центру публічних розслідувань, про західний – у інтернет-виданні «4 влада». Центральний регіон взяло на себе Вінницьке агентство журналістських розслідувань.
Щороку місцеві ради купують нову нерухомість, щоб у подальшому, більш за все, продати її. Комунальну нерухомість можна отримати на аукціоні, за конкурсом або взяти її в оренду на кілька місяців, щоб потім викупити. Останній спосіб дозволяє орендарю уникнути конкуренції за найкращі приміщення у своєму населеному пункті.
Рейтингами міст України вже нікого не здивуєш: найкращі, найкомфортніші, та найпрозоріші з них уже відомі. Кожен може, а навіть повинен відправити запит до своєї місцевої ради, щоб дізнатися хто, за скільки і який комунальний об`єкт викупив два роки тому, у минулому чи цьому році. Ми ж спробували не просто показати яке центральне місто області розпродало свою нерухомість більше, а яке нічого не втратило, а ще й дізнатися, хто і яку “комуналку” викупив у 2016 році.
В минулому році центральні територіальні громади областей втратили більше 350 приміщень, майже у третині випадків зацікавлені політики та олігархи, і це не враховуючи місцевих чиновників. Практично про кожен комунальний об`єкт, викуплений у 2016 році, та його нового власника чи окремі зв`язки можна прочитати натиснувши на нього на карті:
Можна прочитати й узагальнену інформацію по місту (загальна площа викупленої нерухомості, середня ціна 1 кв.м. та загальна сума отриманих від продажу коштів), натиснувши на назву населеного пункту, який знаходиться над цими об`єктами. Різні ж кольори означають різний ступінь суспільної користі від продажу майна: від червоного до зеленого, тобто від найдешевших до найдорожчих. До того ж, ми з`єднали деякі об`єкти лініями, натиснувши на які, зокрема, можна прочитати про їхню об`єднуючу ознаку чи розширену інформацію.
ХТО КУПИВ СХІДНИЙ РЕГІОН УКРАЇНИ.2016?
Місто Краматорськ — найдешевший адміністративний центр області України. У 2016 році місцева влада продала три комунальні приміщення загальною площею 1436 кв.м. за середньою ціною 666,75 грн./кв.м.
Майже 450 кв.м. приміщення по вулиці Богдана Хмельницького, 32 викупив торговець спортивним інвентарем Артік Арамян за ціною 784 грн/кв.м. . Наприклад, він постачав футбольну форму Степанівській сільській раді Донецької області.
Власник сервісного центру “Елма-сервіс” Едуард Завгородній викупив у громади 568 кв.м. нерухомості на Краматорському бульварі, 30 за ціною 621 грн/кв.м. Пан Завгородній також є лауреатом міського конкурсу “Підприємець року 2015” у номінації “Підприємець року у сфері побутових послуг”.
Індивідуальна мистецька діяльність. Це основний вид діяльності Наталії Павлової, яка отримала за 602 грн/кв.м. нерухомість площею майже 418 кв.м. по вулиці Василя Стуса, 66. Також вона може заробляти на діяльності фітнес-центрів, перукарень та салонів краси, а також будівництві.
Місто Сєвєродонецьк з вересня 2014 року є тимчасовим адміністративним центром Луганської області. У 2016 році місцева влада продала всього 3 комунальних приміщення, але одне з них — на 481 кв.м. До того ж, один квадратний метр приміщення місцевої громади коштував у середньому 1047 гривень.
Найдорожча нерухомість (2486 грн./кв.м.) у Сєвєродонецьку — гараж 1967 року і площею 20,5 кв.м., якого викупив Чебеняєв І.А. А найдешевші — 8,2 кв.м. приміщення на бульварі Дружби Народів, 41/28 викупив Михайло Пивоваров (847 грн/кв.м.). Він до 2007 року займався діяльністю автомобільного вантажного транспорту, а на виборах президента України у 2014 році був довіреною особою Анатолія Гриценка та уповноваженою особою партії“Громадянська позиція (Анатолій Гриценко)” в округах Луганської області.
Щасливим власником будівлі на 481 кв.м. по вулиці Єгорова, 10 став підприємець Олексій Римарчук. Один квадратний метр будівлі коштував йому всього 989 гривень. Тільки от за 9 місяців до купівлі у нього була проблема — не міг виплатити кредит. Тому “Ідея Банк” стягнув з нього заставне майно — авто ВАЗ 211010 2011 року.
Чиновники міста Суми у 2016 році збагатилися на більше 2,35 мільйонів гривень за викуплені 2745 кв.м. комунальних приміщень. При цьому, сума відносно не велика, тому що середня ціна одного квадратного метру цих приміщень не перевищила 860 гривень. До слова, сумська влада не охоче надала повну відповідь на запит про викуплене комунальне майно — щоб її отримати ми, ми його направляли повторно тричі.
Приватне підприємство «Гермес» отримала більше року тому приміщення у середмістіобласного центру в будинку на вулиці Петропавлівській, 109 за менше 3 тисяч грн/кв.м.
Підприємством зі статутним капіталом в 100 гривень керує Наталія Тимчук, а його власник — Віктор Ісаєв. Не дивлячись, на мізерний статутний фонд фірма “Гермес” періодично отримує підряди від сумських чиновників. На її рахунку 8 перемог у державних закупівлях загальною сумою більше 19,4 мільйонів гривень. Компанія за бюджетні кошти будувала тролейбусну лінію по вулиці Ковпака, реконструювала лінії освітлення в селещі Веретенівка та Ганнівка, підземний перехід на перехресті вулиць Героїв Сталінграду та Харківської, спортзал в дві черги ЗОШ №23 та саму ЗОШ №20, а також ремонтувала покрівлю будівлі департаменту Сумської обласної державної адміністрації.
Член Громадської експертної комісії Сумської міськради Максим Корнієнко у липні 2016 року повідомляв про певні ознаки, що пов`язують фірми «Гермес» та «Тімвел», яка також отримала підряд на будівництво тролейбусної лінії, але на вул. Прокоф`єва — вул. Кірова та за більше 23,3 мільйонів гривень.
“Обидві компанії зареєстровані за однією адресою місто Суми, вул. Ярослава Мудрого (Пролетарська), буд. 68. Кінцеві бенефіціари мають однакове прізвище Тимчук Наталія Вікторівна і Тимчук Олександр Олександрович та однакову адресу проживання м. Суми, вул. Успенського, буд.1, кв.2. Статутний капітал однієї компанії – 100 грн., іншої – 0 грн.”, — написав у себе на сторінці в Facebook пан Корнієнко.
З 2012 року Наталя Тимчук орендує 2360 кв.м. землі на вулиці Ярослава Мудрого, 68, де зареєстровані ці фірми. Директор фірми “Тімвел” Олександр Тимчук — її чоловік, який з 2011 року був депутатом Сумської міської ради у фракції «Рідне місто», балотувався у 2014 році на посаду міського голови Сум та 25 жовтня 2015 року безуспішно обирався від Блоку Петра Порошенко в депутати Сумської міськради. Цікаво, чи допомагав депутат Сумської міськради Олександр Тимчук перемогти у закупівлях фірмі своєї дружини Наталії Тимчук (“Гермес”)? Чи допомогли дружині свого однопартійця депутати міської ради від фракції “Блок Петра Порошенко “Солідарність”.
Неподалік, в будинку на вулиці Покровській, 13 фірма «Лоск плюс» викупила перший поверх, площею майже 67 кв.м за 3021 грн/кв.м. Керує фірмою, що займається пранням та хімчищенням одягу, виробництвом одягу зі шкіри та надає перукарські послуги, Антон Морозов.
Лишень влітку 2015 року політична партія «Народний фронт» збирала прес-конференцію щодо «земельної афери від міської влади у військовому містечук», говорила про незаконну передачу в оренду фірмі “Инеко” двох приміщень на вулиці Герасима Кондратьєва, 165 загальною площею 2363 кв.м., як вже у лютому 2016 року їх продали. Та ще й за дуже низькою ціною — 427 грн/кв.м.
Ще під час скандалу з орендою активіст, а нині депутат Сумської міськради від партії «За Україну» В’ячеслава Кириленка Андрій Крамченко на своїй сторінці у Facebook писав: “Конкурсу на оренду даних приміщень не було… Договір був підписаним Букіним В.В. За вже відпрацьованою схемою, 29 січня до органу місцевого самоврядування надійшла заява на проведення поліпшення орендованого майна, підписана тим же Букіним В.В. (не плутати з волонтером Андрієм Букіним) Утім, на зроблених нами вчора фотографіях даних приміщень видно, що поліпшення полягало в накритті руїн будинків легким дахом рівно на чверть. Більше того, Букін В.В. повідомив, що на той момент він вже продав ТОВ «ИНЕКО» і жодних договорів та заяв від імені цієї фірми вже не підписував, тобто його підпис був підроблений!”.
Місцевий щотижневик «Ваш шанс» публікував інформацію, що згідно Генерального плану міста на земельній ділянці під «руїнами» планується побудувати багатоквартирний будинок. Натомість фірма будівництвом не займається, а вантажним транспортом, техобслуговуванням автомобілів та продажемпосівного матеріалу й засобів догляду за рослинами.
Керують компанією «Инеко» Валерій Жуков та Віталій Ткаченко. Валерій Жуков, як фізична особа-підприємець керує рестораном «Віва Оліве» та розриває Суми, також йому належить фірма “Хорека-Прайм”, що орендує у громади 2283 кв.м. на проспекті Шевченка, 25. Інший власник “Инеко” Валерій Ткаченко — брат экс-депутата Сумської міської ради від «Батьківщини», экс-помічника народного депутата України від Партії регіонів Ігоря Молотка Вадима Лисого. До слова, Вадим Лисий нині очолює всеукраїнську партію «Рідне місто». Нагадаємо, що приміщення на Петропавлівській, 109 викупила фірма дружини екс-депутата СМР, члена фракції “Рідне місто” Олександра Тимчука.
Ще один депутат Сумської міськради від партії «За Україну» Володимир Чепік публічно розкрив схему дешевого розпродажу приміщень військового містечка та опублікував відео, де чути що міський голова Сум Олександр Лисенко разом з своїм заступником Володимиром Войтенком «дали старт» приватизації за 2,2 мільйона гривень у бюджет. “Від приватизації даних приміщень міський бюджет отримав близько 1 млн. грн. На відео чиновники домовляються про 2, 2 млн.грн. У чий бюджет, попала різниця у 1 млн. 200 тис. грн.?”, — запитує пан Чепік.
Підприємство «Сумбудтранс» за 2464 грн/кв.м. викупило 95,5 кв.м. приміщення на Курському проспекті, 6/1. Підприємством, яке заснували Ігор Буката, Сергій Лупша, Віталій та Юрій Жиленко, керує Наталія Холявка.
У 2013 році Сумська обласна державна адміністрація виділила 9973 кв.м. лісової ділянки в урочищі «Мамаївщина №1» у постійне лісокористування на 15 років. А у вересні 2016 року на підприємстві, за словами заступника директора і депутата Сумської міської ради від Опозиційного блоку Віталія Жиленка, вже не вперше проводили обшук.
Віталій Жиленко у 2008-2009 роках керував підприємством “ПМК-45″, яка фігурувала у матеріалах розслідувань «Бюро аналізу політики» як основного виконавця ремонтних робіт на автодорогах Сумської області за часів президентства Віктора Януковича. Також він з 2009 року по 2012 рік керував «Сумбудтрансом», а в 2014 році балотувався у народні депутати та агітував за себе рекламою на сміттєвозах. Його фірму «Техкомресурси» у 2013 році підозрювали у допомозі в розпилі більше 4 мільйонів підприємством «Сумимостобуд», що засноване в.о. начальника Служби автомобільних доріг у Сумській області, на ремонті двох мостових переходів на автодорозі державного значення (Н-12) Суми — Полтава. За кілька днів до цього “Техкомресурси” отримали підряд на поточний ремонт вулично-дорожньої мережі в місті Шостка на 917 тис грн. Єдиним конкурентом фірми на тому тендері був “Сумимостобуд”. Громадська організація Центр протидії корупції разом з народним депутатом Лесею Оробець оскаржують цю закупівлю.
Ігор Буката та Юрій Жиленко були помічниками Віталія Жиленка за його депутатства у Сумській міській раді від Партії регіонів (2010-2015 роки). Ігор Буката разом з Віталієм Жиленко володіють компанією «Будівельних підприємств», “Будтранс 7”, яка часто виступала конкурентом на торгах по ремонту автомобільних доріг з фірмами самого Жиленка — “Техкомресурси” та “ПМК-45”. До слова, “Будтранс 7” у 2010 році за більше 1,3 мільйона ремонтувала фонтан “Садко”. Варто зазначити, що брат Віталія Жиленка Юрій Жиленко безуспішно обирався у депутати Сумської міськради від Опозиційного блоку, будучи начальником Краснопільського райавтодору.
Четвертий засновник «Сумбудтрансу» Сергій Лупша керує автотехцентром «Автоальянс Суми» та «Торговий дім «Автолюкс сервіс».
Найдорожчі 170 кв.м. комунального приміщення, викупленого в Сумах у 2016 році, знаходяться в будинку на вулиці Петропавлівській, 62/1, і коштували справжньому власнику місцевого ЗМІ “Данкор” товариству “Данор медіа” 4569 грн/кв.м.
Саме «Данор медіа» (не Данкор) номінально володіють Михайло Гуменний з Сум та Максим Чайка 1988 р.н. з села Кардашівка Сумської області, які внесли у статутний фонд по 0,5 мільйона гривень. Не дивлячись на такі статки, згадок про цих людей в мережі Internet практично немає. Але за телефоном “Данор медіа” — 0506062651, — ми знайшли ріелтора Максима та сумське агентство нерухомості “Крафт”. Навіщо ж справжньому власнику “Данкору” ховатися за невідомими людьми?
Офіційним керівником сумського ЗМІ є Ігор Данилюк. Він же співзаснував та очолює ТОВ «Данкор-ТЕК». Іншим співзасновником «Данкор-ТЕК «є акціонерне товариство у стані припинення «Концерн «Данкор». До слова, у них спільний телефон — «223123(80542)». Концерн зареєстрований в будинку на вулиці Петропавлівська, 62/1, яке приватизуло товариство «Данор медіа».
Ігор Даниленко володіє всього 30% акцій концерну, а 70% — донеччанин Володимир Павлович Омельченко. Сумчанам останній запам`ятався як міський голова у 2003-2005 роках.
Володимир Омельченко в кінці 90-х роках завідував відділом Центрального апарату Ліберальної партії України, обирався у 1998 році у народні депутати України від виборчого блоку партій «Партія праці та Ліберальна партія – РАЗОМ» на чолі з Володимиром Щербанем. Останній декілька разів у 90-х роках очолював Донецьку обласну раду, Донецьку облдержадміністрацію, а на початку 2000-х двічі був головою Сумської ОДА, та у 2002-2003 роках народним депутатом України IV скликання від партії “Наша Україна”. Під час каденції у Верховній Раді України Володимир Омельченко був його помічником. Також у 2005 році на екс-мера Сум порушували кримінальну справу по факту примусу передачі акцій ВАТ «Сумського хлібкомбінату» та ВАТ «Глухівського хлібкомбінату».
Місто Полтава продало всього шість об`єктів, загальною площею 683,6 кв.м., за середньою ціною 2975 грн/кв.м.
У 2012 році Полтавська міська рада оголосила про можливість передати в оренду комплекс будівель та споруд (589,6 кв.м.) по вулиці Нижньомлинській, 7. Частину нерухомості — 383,8 кв.м. у 2016 році викупив фізична особа-підприємець “Рак. О.В.” під майстерню по різці скла за дуже низькою ціною — 913 грн./кв.м.
Галина Ільченко викупила 99,4 кв.м. у міському особняку ХІХ ст. за адресою площа/вулиця Конституції, 11. Підприємниця, яка заробляє на наданні нерухомості в оренду, отримала приміщення за 2209 грн./кв.м. Жінка з ідентичним ім`ям працює психологом у будівлі по вулиці Конституції, 11А.
Галина Ільченко є однією із засновників фірми “Сайф”, що також займається рентною діяльністю. Іншим засновником фірми “Сайф” є Микола Ільченко — колишній прокурор, екс-керівник та член ГО “Рада ветеранів органів прокуратури Полтавської області”. Ще один засновник — Віталій Горошоченко, який керує Полтавською обласною ГО “Фонд “Полтавська битва” та є співвласником компанії “Лонгтрейд”.
Віра Мацківська викупила приміщення площею 29,8 кв.м. у будинку по вулиці Героїв-Чорнобильців (Чапаєва), 17 за 4067 грн./кв.м.
Жінка керує компанією “Бест Лайф”, яка належить їй, а також власнику ТОВ “Автоцентр Полтава” й кандидату у депутати Полтавської міської ради від Народної Партії у 2010 році Юрію Руденко, співзасновниці багатопрофільної фірми “Хлібодар” Марії Волковій та Ірині Івановій.
Ірина Іванова є співвласником телерадіокорпорації “Край-медіа” (разом із Ігорем Романовим та Гретою Івановою) та керівником Телерадіокомпанії “ТЕТ-Полтава”. Остання заснована телекомпанією “ТЕТ” олігарха Ігоря Коломойського та “ТРК ЮТА-TV” Миколи Баграєва — народного депутата України Верховної Ради України чотирьох скликань, а також засновника компаній, які представляють “Таврійські ігри”, музичні телеканали М1, М2 та радіо Русское Радио, Хіт FM, Kiss FM, Radio ROKS, Радио Мелодия, Радио Relax.
Людмила Лішанкова викупила під магазин продтоварів частину будинку (22,5 кв.м.) по вулиці Пилипа Орлика, 14а за 6715 грн./кв.м.
Приватне підприємство “Центр” викупило 101,2 кв.м. будівлі по вулиці Героїв Сталінграду, 30 за 7269 грн./кв.м. Однойменним полтавським підприємством керує Григорій Сахно.
Григорій Сахно — депутат Полтавської міської ради, висунутий політичною силою міського голови Полтави Олександра Мамая “Совість України”, голова депутатської комісії з питань економічної політики, комунальної власності, бюджету, фінансів Полтавради. Окрім фірми “Центр”, йому разом із Зінаїдою Сахно належить компанія “Нове відродження”, що у 2016 році отримала від Управління освіти ПМР понад 2,8 мільйонів гривень на постачання продуктів харчування у школи.
Григорію Сахно раніше належала черкаська фірма “Авіагородок”, власниками якої станом на сьогодні є Ксенія Біляєва та кандидат у депутати Черкаської міської ради від ВО «Батьківщина» на виборах 2015 року, колишній директор ПрАТ «Українська страхова компанія“Княжа Вієна Іншуранс Груп” Владислав Пономаренко.
Фірма “Центр” має спільний номер із компанією “Мотив-А” сина пана Сахна — екс-депутата, тодішнього члена депутатської комісії з питань розвитку території, використаання земельних ресурсів, будівництва, комунального господарства та екології Октябрської райради у місті Полтаві та представника партії “Совість України” Костянтина Сахна.
Публічне акціонерне товариство “Полтавакондитер” викупило 46,9 кв.м. будинку по вулиці Соборності, 21 за 9717 грн./кв.м. Товариству належать торгові марки “Домінік” та “Сорочинський ярмарок”.
У січні 2017 року Полтавське територіальне відділення Антимонопольного комітету України виявило, що ПАТ “Полтавакондитер” поширює неправдиві відомості щодо складу деяких цукерок, що є порушенням законодавства про захист від недобросовісної конкуренції. Підприємство оштрафували на 34 тисячі гривень.
Власниками 58,98% акцій товариства порівну належать кіпрським фірмам “UKRN II Future Capital Growth Co. Limited” та “UKRN I New Capital Growth Co. Limited”, 17,29% — кірській компанії “UKRN III New World Growth Co. LTD”, а також 16,23% належить американській компанії “Sigma Advisor, INC”. При цьому, кінцевим власником ПАТ “Полтавакондитер” згідно ЄДРПОУ є відомий бізнесмен Лев Блайзер — брат бізнесмена Майкла Блайзера.
Харків втратив найбільше комунальної власності у минулому році — 20222,6 кв.м. за досить низькою середньою ціною — 1435 грн/кв.м. Менше ніж у 20% випадків купівлі комунальної нерухомості у 2016 році помітний інтерес чинних та колишніх народних та місцевих депутатів і олігархів (Михайло Добкін, Олександр Ярославський, Сергій Курченко, Арсен Аваков, сім`ї “Метро-імперії” Мусєєвих та Стаматіних). Помітно й колишній вплив нині покійного Євгена Кушнарьова, який допоміг багатьом згаданим у розслідуванні людям, а також “тінь” міського голови Харкова Геннадія Кернеса. Але до цих 20% не входять випадки зацікавленості місцевих чиновників та правоохоронців. Купують “комуналку” і нещодавні студенти-мільйонери, і тимчасові, “сплячі” ФОПи, і улюблені підрядники місцевих посадовців, ба навіть представники т.з. “ринкової імперії Кернеса”. Нижче — деякі приклади з них.
Неймовірні розміри за приголомшливими цінами. Більше половини цієї площі — це пансіонат “Комунальник” (10169,1 кв.м.), що знаходиться поблизу річки Сіверський Донець у лісистій місцевості села Зарічне. Це відносно найдешевший комунальний об`єкт, викуплений у 2016 році. Всього за 246 грн/кв.м. його викупила компанія “Українській зодчій”, яка пов`язана із олігархом Олександром Ярославським та народним депутатом України Михайлом Добкіним. Компанія у 2017 році купила ще два приміщення поблизу пансіонату. Офіційні власники “Українській зодчій”: бізнес-партнер депутата Харківської обласної ради та члена Постійної комісії з питань бюджету Володимира Золотарьова, засновниці коопертиву, який має 39 гектарів землі біля Печенізького водосховища, та дружина місцевого бізнесмена, екс-радника Михайла Добкіна та співвласника скандального коворкінга “Fabrika” В`ячеслава Стеріна, якого на початку 2000-х саме Олександр Ярославський рекомендував на посаду директора Харківського представництва “Київстар”.
Місцеві депутати й чиновники. Іван Кравцов викупив майже 650 кв.м. нерухомості, до того ж, не вперше. Його фірми та наближені до нього особи перемагають на тендерах щодо метрополітену Харкова. А сам Кравцов є власником фірми “Старсен”, власником якої до цього був Олександр Стаматін — син нинішнього директора КП “Харківський метрополітен” В`ячеслава Стаматіна та заступника міського голови Харкова Марини Стаматіної. При цьому, його фірмою “Турнікет-М” керує Олександр Ладоненко, який пов`язаний із депутатом Харківської міської ради, очільником адміністрації Холоньогірського району Харкова, екс-заступником гендиректор КП “Харківський метрополітен” Максимом Мусєєвим. Батько останнього — нині покійний Сергій Мусєєв, який із 2006 року очолював КП “Харківський метрополітен”.
Кримінальні зв`язки. Центр оперативної поліграфії “Рейтинг” — один із засновників концерну “Харківський канатний завод”, яким керує адвокат Святослав Халабурдін. Іншим засновником концерну є ПрАТ “Харківський канатний завод”, яке пов`язане з відомим кримінальний авторитетом “Сашей Браслєтом” / Олександром Павлюченко — помічником народного депутата України Ігоря Котвіцького, який є партнером міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Ще один приклад — підприємство “ІККА”, співзасновницею якого була дружина лідера “Оплоту” Євгена Жиліна Ганна Короткова.
Офшори. Ілона Попович, ймовірно, родичка Наталії Попович із смт. Мала Данилівка, яка через фірми “Вікторія ВТ” та “ВК АВТО”, пов`язана з кіпрською офшорною компанією “Навартіс Лімітед” (Navartis Limited). Офшор фігурує у розслідування НАБУ щодо угрупування народного депутата України — втікача Олександра Онищенко. До того ж, компанія раніше володіла фірмою “Техпроект”, пов`язану із олігархом Сергієм Курченко, та за даними “BusinessNewEurope” власником офшору був Олександр Кацуба (фото №4), затриманий літом 2016 року по справі про розкрадання бензину у “Нафтогазі України”.
Правоохоронці. Одним із власників фірми “Архів “Слобожанський”, що викупила нерухомість є, ймовірно, колишній перший заступник начальника — начальник Управління по боротьбі з організованою злочинністю ГУ МВС України в Харківській області Володимир Фролов. Сама ж компанія має спільний контактний номер із фірмами, зокрема, підконтрольними сім`ї Мицаїв: дружині та родичці заступника начальника відділу Генеральної прокуратури України Олексія Мицая та чоловікові головного спеціаліста, державного інспектора відділу карантину рослин Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Харківській області Віталіни Мицай.
Ще одне майно викупила приватний нотаріус Яна Жицька — дружина екс-керівника Харківської місцевої прокуратури №2, а зараз заступника начальника слідчого відділу прокуратури Херсонської області Євгена Жицького.
Вимираючі ФОПи. Сергій Сіренко викупив нерухомість і через три тижні припинив свою підприємницьку діяльність. Але цікаво те, що на початку 2000-х він самовільно почав реконструкцію будівлі, у якій і викупив частину першого поверху. Ніяких дозволів у нього не було, тому дещо пізніше будівельні роботи припинили. Згодом у 2006 році Харківська міська рада дозволила йому завершити реконструкцію, до того ж, надбудувати та прибудувати приміщення у будинку під спортивно-оздоровчий комплекс із офісом. Міська влада також надала згоду для подальшого виділення земельної ділянки площею 400 кв.м. навколо будинку, і в 2012 році передала ці 4 “сотки” йому в оренду до лютого 2017 року. Можливо він також їх приватизує?
Блискавичні орендарі. У червні 2016 року Харківська міська рада передала приміщення в оренду компанії “Сутра Харків”. Вже у липні його внесли у перелік об`єктів, що підлягають приватизації, а у вересні компанія “Сутра Харків” викупила цю нерухомість. Одним із власників “Сутра Харків” є Джамалдін Ефендієв — офіційний власник компанії “Екомобілі”, що імпортувала в Україну найбільше у 2016 році електромобілів.
Тепер більш докладно.
Найдешевший комунальний об`єкт, враховуючи ціну одного квадратного метру нерухомості, який належав харківській громаді і був викуплений у 2016 році — пансіонат “Комунальник” площею 10169,1 кв.м. у селі Зарічне (Петрівське) по вулиці Волчанський шлях, 13. Компанія “Українській зодчій” стала власником гектару “комуналки” у лісі поблизу річки Сіверський Донець за 2,5 мільйона гривень або за 246 грн./кв.м. У 2017 році “Український зодчій” отримав ще два приміщення за цією ж адресою за 250 тисяч гривень. При цьому, на сайті “Харьковский известия” не вказано площу приміщень, а враховуючи ціну 1 кв.м. у 2016 році, то компанія, ймовірно, стала власником ще тисячі квадратних метрів нерухомості.
Власниками фірми “Український зодчій” є Юрій Василенко та Вікторія Алексанян, а керівником — Віталій Каратаєв.
Юрій Василенко разом з Оленою Стеріною були власниками компанії “Коломене”. Іншими власниками фірми є нещодавній студент Іван Голяков та, ймовірно, його однокурсник Руслан Дерепко, пов`язаний із VOOMY IT-парк, і Віталій Ставропольский, який керував проектом ІТ-парку.
Вікторія Алексанян разом з Оленою Стеріною є власниками фірми “Компанія Трансинвест”. У 2015 році Вікторія Алексанян балотувалася до Харківської обласної ради від “Опозиційного блоку”. Жінка також володіє компанією “Заміська садиба” і часткою у “ТД Південькабель”. Іншими власниками “ТД Південькабель” є депутат Харківської облради та член Постійної комісії з питань бюджету Володимир Золотарьов і Тетяна Шевцова. Пані Алексанян та пані Шевцева — власники квартир у клубному будинку еліт-класу “Садова гірка” по вулиці Данилевського, 42.
Віталій Каратаєв — директор ПрАТ “Агрофірма Сортнассінєовоч”, кінцевим власником якої є та ж Олена Стеріна. Також він очолює ПрАТ “Енергосталь”, “Сітак”, “Дельта групп імпекс-інвест”. Власниками двох останніх є знову ж Олена Стеріна та Ніна Буравльова. Інша фірма пані Буравльової підіграла компанії соратника мера Харкова Генадія Кернеса на закупці мідного дроту, унаслідок чого комунальне підприємство “Міськелектротранссервіс” переплатило 2 мільйони гривень.
Житлово-будівельний кооператив “Екопарк “Сосновий бор” можна по праву назвати щасливцем. Кооператив Ніни Буравльової, Владислава Мітрохіна (екс-співвласник “ТД “Південькабель”) та Людмили Стеріної отримав 39 гектарів землі біля Печенізького водосховища у селищі Революційне Вовчанського району,
Олена Стеріна, яка по-суті пов`язує всіх зазначених осіб — дружина місцевого бізнесмена, екс-радника Михайла Добкіна та співвласника скандального коворкінга “Fabrika” В’ячеслава Стеріна. До речі, “Сортнасіннєовоч”, яким керує Віталій Каратаєв, зареєстроване за адресою, де працює коворкінг “Фабрика Спейс” В’ячеслава та Олени Стеріних.
У березні 2016 року Господарський суд Харківської області повернув у власність громади Харкова майже 2,4 га землі по вулиці Котлова, 29, яке у 2013 році Харківська міська рада видылила кооперативу “ЖБК “Партнер Плюс”. Заснували кооператив відома нам Ніна Буравльова, Олексій Космич та Світлана Підгірна. Останні двоє мали прямий зв`язок з “Сортнасіннєовоч” Стеріної.
Ці ж люди та їхні бізнес-партнери є безпосередніми керівниками кооперативу “ЖБК “Харуст”, фірми “Харків Акваресурс”, “Житлобуд-2” — учасників “схеми” отримання 0,84 га землі на перетині провулку Отакара Яроша та вулиці Клинської.
В`ячеслав Стеріна був головою Ревізійної комісії ПрАТ “Енергосталь” і членом Наглядової ради ВАТ “Харківкольормет”. Також його називали другом та бізнес-партнером по фірмі “НПО “Техпроект” Олексія Ярославського, брата одного із найвпливовіших і найбагатших людей України Олександра Ярославського.
Власників фірми “Український зодчій”, яка отримала за 246 грн./кв.м. пансіонат “Комунальник” та В`ячеслава Стеріна, окрім всього зазначеного, пов`язує робота у ПрАТ “Київстар Дж.Ес.Ем.”. До слова, на початку 2000-х років саме Олександр Ярославський рекомендував пана Стеріна на посаду директора Харківського представництва “Київстар”.
Підприємець Лариса Савченко викупила 299,3 кв.м. будівлі по вулиці Гвардійців-Широнінців, 45 за ціною 960 грн./кв.м. Згідно ЄДРПОУ жінка має спільний контактний телефон з фірмовим інтернет-магазином “Сто пудов”, що саме знаходиться на першому поверсі цієї ж будівлі.
Фірма “Мангуст ЛТД” викупила два підвальних приміщення будинку по вулиці Сумській, 5 площею 561,1 кв.м. за ціною 1373 грн./кв.м. Раніше фірма була просто швейною фабрикою “Мангуст”, але у цьому будинку її керівники вирішили відкрити ресторан із пивоварнею.
Анна Шуревська керує фірмою зі статутним фондом у 3 мільйони гривень “Мангуст ЛТД”, власниками якої є Галина Карпенко та Надія Монохонова. Компанія має спільний контактний телефон — +380577004559, — з підприємством по виготовленню одягу “MS” Олександра Монохонова та італійця Джестрі Лучіано, а також “Стройбуд ХХІ” пана Монохонова.
Олександр Монохов також є власником компанії “Октоберфест”, що займається ресторанною діяльністю, і якою керує Каріна Дьякова. Пані Дьякова раніше була директором вже недіючого дочірнього підприємства “Харківпаб” (згодом змінено назву на “Спектр”), власником якого був харківський бізнесмен, пов`язаний із українським “олігархом нізвідки” часів “Сім`ї” Сергієм Курченко, Ігор Гуменний та ПрАТ “Євроазіатська пивна група”, кінцевим власником якої є той же Гуменний.
Пан Монохонов був одним із співзасновників ПрАТ “Готель “Чічіков”, який завдяки його колишнім та чинним засновникам й керівникам, зокрема через проректора Національного фармацевтичного університету і водночас дружину народного депутата України Ігоря Котвіцького Аллу Котвіцьку, власника каналу АТВК Сергія Катрича власника харківської газети “Главное” Владислава Саковича та “офшори Авакова”, можна віднести до сфери впливу міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова.
Денис Фетісов викупив 282,5 кв.м. першого поверху прибудови до будинку по вулиці Гарібальді, 2 за 1522 кв./м. Основним видом діяльності підприємця є організація поховань. До припинення діяльності будівельною компанією “Вет Роял”, якою керувала Євгенія Ліман, пан Фетісов був разом із Галиною та Ігорем Дяченко її засновниками.
У 2008 році він прохав Харківську міську раду про надання земельної ділянки біля Чернівецького в`їзду, 3-в. На сайті “Черный список работников” у 2016 році з`явилася інформація про нібито його обман покупців побутової техніки та привласнення ним значної суми з каси.
Ігор Дяченко викупив 4 приміщення у будівлі по вулиці Перовської, 25 загальною площею 356,6 кв.м. за середньою ціною у 3357 грн./кв.м. Загальна ціна приміщень сягає 1,2 мільйона гривень. Пан Дяченко є власником будівельного підприємства зі статутним капіталом у 10 гривень “Мета-Д”.
У 2003 році Харківська міська рада надала компанії “Транстех лімітед”, що належить Ігорю Дяченко, в оренду до 2052 року земельну ділянку по вулиці Рудика площею 1949 кв.м. Компанія реконструювала будинок на цій вулиці, але не сплатила більше 29 тисяч гривень пайової участі до місцевого бюджету. Тому в 2015 році Харківрада подала на “Транстех лімітед” до суду, і перемогла.
У 2011 році Харківська міська рада надала в оренду підприємцеві підвал (72,1 кв.м.) будинку на проспекті Науки (Леніна) 59, а у 2013 році — 313,2 кв.м.приміщення по вулиці Тімірязєва, 30.
Ігор Дяченко був власником підприємства “Консультант Д”, з лютого 2017 року власником і керівником якого є Євгенія Ліман, а також разом із нею, Галиною Дяченко та Денисом Фетісовим володіли компанією “Вет Роял”.
Одразу дві фірми викупили приміщення першого поверху будівлі по вулиці Миколи Махновського (Ганни), 21 за середньою ціною 1842 грн./кв.м. У 2007 році козаки Слобожанщини заявляли про рейдерське захоплення будівлі головою Національної асоціації співробітництва по боротьбі із корупцією та посадовими злочинами Гамзатом Гаджиєвим. До викупу там розташовувався штаб Слобожанського козацького округу.
Фаворіт-Трейдінг
Власником 74,8 кв.м. цієї будівлі стала фірма “Фаворіт-Трейдінг”. У 2015 році компанія отримала дозвіл для подальшого виділення Харківською міськрадою 6,2 тисяч кв.м. землі на Московському проспекті, 144/2 для будівництва багатоповерхового будинку з підземним паркінгом.
Власником “Фаворіт-Трейдінг” є представник партії “Опозиційний блок” на виборах до Харківської облради у 2015 році Юрій Животченко та фірма “Компанія з управління активами-адміністратор пенсійних фондів “Укрсоц-капітал”. Також пан Животченко у 2012 році представляв забудовника у конфлікті з жителями щодо будівництва по вулиці Гвардійців-Широнінців, 29а, а зараз очолює регіональне представництво Української асоціації інвестиційного бізнесу у Харкові.
Раніше Животченко був співвласником ВАТ “Квінта-схід” разом з Романом Касьяненко та екс-в.о. заступником голови Харківської обласної держадміністрації Михайла Добкіна Юрієм Сапроновим, а також разом з третейським суддеюГалиною Горшковою — ВАТ “Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд “Інвеста-нерухомість”.
Керує “Фаворіт-трейдінг” Олена Михайлівна Ковальова. У 2014 році жінка з таким же ім`ям була начальником управління з питань комунальної власності виконавчого апарату Харківської обласної ради, а у жовтні 2016 року жінка з ідентичним ім`ям, яка працює на посаді заступника начальника відділу Державної фінансової інспекції в Харківській області, подала декларацію про доходи.
Харківський антикорупційний центр пов`язував фірму “Фаворіт-трейдінг” також із Сергієм Кадацьким — помічником народного депутата України Михайла Добкіна, екс-депутатом Харківської облради, екс-помічником нині покійного Євгена Кушнарьова, а також бізнес-партнером Ніни Буравльової та Людмили Стеріної.
Промінь-Трейд
Приватне підприємство “Промінь-Трейд” викупило 325,7 кв.м. будівлі. Офіційним власником компанії є Анна Васенко, а керівником — Володимир Мороз. Цей же чоловік очолює фірму “Деора”, яка належить Олені Ковальовій. Чоловік з таким же іменем, який працював завсектору правового забезпечення Головного управління ветеринарної медицини у Харківській області, у березні 2017 року подав декларацію перед звільненням.
Нещодавно керівником і власником “Промінь-Трейд” був Павло Биков, який входив до бізнес-оточення нині покійного Євгена Кушнарьова і був одним із засновників телеканалу Р1 (“ТОРК “Регіон”), а також був співзасновником компанії “Група “Квадро” разом із Галиною Давидовою, за допомогою якої Михайло Добкін отримав землюу Лісопарку. Чоловік очолює фірму “Динамо” Олени Ковальової. Вони ж раніше були співзасновниками компанії “Норма 2000”.
Павло Биков очолює фірму “Схід Інвест”, якою володіє Сергій Ісаєнко та Сергій Кадацький. До того ж, Биков із Кадацьким входили до Наглядової ради ПАТ “Харківський домобудівельний комбінат №1”, а пани Ісаєв та Кадацький — членами Наглядової ради ПАТ “Альянс”.
Євгенія Гачечіладзе викупила для стоматологічної практики підвал (66,9 кв.м.) будинку на проспекті Гагаріна, 310 за ціною 1854 грн./кв.м.
Підприємство “Віконт-кварц” викупило 97,2 кв.м. першого поверху та антресолі будинку по вулиці Дизельній, 1, де знаходиться Центр обслуговування платників податків, за 1905 грн./кв.м. Володимир Кварацхелій (іноді Кварахцелій) очолює підприємство, яке, до того ж, у 2015 році вже викупало у цьому ж будинку 280,9 кв.м. та будівлю площею 342,2 кв.м. по вулиці Богдана Хмельницького, 13. Він також є співвласником з Отарі Ласурієм компанії “Бзана-ЛТД” — магазину одягу “BZANA” на площі Конституції, 1.
Фірма “Бзана-ЛТД” Володимира Кварацхелії також викупила 38,1 кв.м. першого поверху будинку на майдані Героїв Небесної Сотні, 10 за ціною 3043 грн./кв.м. Отарі Ласурія володіє 25% “Бзана-ЛТД”. Основним видом діяльності компанії є надання в оренду нерухомості. Хоча у Палаці праці, де зареєстрована фірма, знаходиться магазин одягу BZANA, який споріднений із магазинами GUITAR в ТРЦ “Французький бульвар” та на Московському проспекті, 40/42.
У вересні 2016 року підприємець Руслан Самойлов викупив за 1935 грн./кв.м. підвал (64,5 кв.м.) у будинку на проспекті Тракторобудівельників, 85. А вже у грудні 2016 року припинив підприємницьку діяльність (торгівля та утеплення стін пінопластом).
Підприємець Іван Кравцов викупив за 1988 грн./кв.м. перший і другий поверх будівлі по вулиці Кооперативній, 22 площею 643,1 кв.м. Підприємець заробляє надаючи іншим в оренду нерухомість.
У 2014 році Івану Кравцову Харківська міська рада продала за 303 грн./кв.м.земельну ділянку площею 148 кв.м. біля метро “Проспект Гагаріна”. У цьому ж році він придбав 197,1 кв.м. будівлі по вулиці Чернишевського, 88, приміщення будинку по вулиці Чернишевського, 4 площею 150,1 кв.м., а також 81,5 кв.м. нерухомості у будинку по вулиці Квітки-Основ`яненка, 11. Відповідно ціна одного квадратного метра цих приміщень була: 1349 грн./кв.м., 1160 грн./кв.м. та 1453 грн./кв.м.
У 2015 році комунальне підприємство “Харківський метрополітен” замовило за 4,8 мільйонів гривень річне техобслуговування пристроїв автоматизованої системи оплати проїзду в метрополітені у фірми “Турнікет-М” Івана Кравцова, який також володіє рестораном ПВК “Фірма “Ніка”.
Керує “Турнікет-М” Олександр Ладоненко, який у 2009 році очолював групу розробників безконтактної картки проїзду для Харківського метрополітену, і пов`язаний із депутатом Харківської міської ради, очільником адміністрації Холоньогірського району Харкова, екс-заступником гендиректор КП “Харківський метрополітен” Максимом Мусєєвим. Батько останнього виходець з концерну “АВЕК” відомого харківського бізнесмена та народного депутата Олександра Фельдмана нині покійний Сергій Мусєєв із 2006 року очолював КП “Харківський метрополітен”. Але, як пише “Комірець”, інтереси Мусєєва та Фельдмана розійшлися, а з тоді ще секретарем міськради Геннадієм Кернесом навпаки зблизилися.
Іван Кравцов також є власником фірми “Старсен”, власником якої був Олександр Стаматін — син нинішнього директора КП “Харківський метрополітен” В’ячеслава Стаматіна та віце-мера Харкова Марини Стаматіної.
Підприємець Віталій Пеліх викупив за 2061 грн./кв.м. підвал будинку по Зерновому провулку, 5 площею 52,1 кв.м. Він заробляє як орендодавець власної чи орендованої нерухомості. У 2013 році Харківська міська рада передала йому в оренду 146,5 кв.м. цоколю будинку по вулиці Ньютона, 134 для розміщення там їдальні. До того ж, Віталій Пеліх є одним із співвласників кримської фірми “Красноперекопський завод продовольчих товарів”.
Пан Пеліх очолював зернотрейдера “Торговий дім “Агродар”, директором і засновником якого на даний момент є Андрій Супруненко. Останній є співвласником агрофірм “Престиж” та “Агрооргсінтез” із села Веселе. Іншим власником “Престиж” є Володимир Вареник — харків`янин і кандидат від БПП у депутати Троїцької райради Луганської області. Він же керує фірмою “Агро-кепітал груп ЛТД” помічника народного депутата України від БПП Віталія Курила Еліна Алієва. А другим власником “Агрооргсінтез” є екс-помічник народних депутатів України Володимира Тарасова (Соціалістична партія України) та Олексія Логвиненко (БЮТ) Сергій Висоцький.
Юрій Мусієнко викупив за 2079 грн./кв.м. цоколь (65,2 кв.м.) будинку по вулиці Валентинівській (Блюхера), 23е. Це його не перша купівля комунальної нерухомості — у 2012 році він став власником 57,7 кв.м. нерухомості у будинку по вулиці Новом`ясницькій, 6Б, а в 2013 році Харківська міська рада дозволила йому викупити ще 46,4 кв.м. у цьому будинку. Основним видом діяльності підприємця є формування й оброблення листового скла.
Ольга Боброва стала власником 123,8 кв.м. другого поверху будинку по вулиці Воробйова, 14/5 за 2087 грн./кв.м. Підприємець також купила підвал (114,2 кв.м.) у будинку по вулиці Пушкінскій, 67 за ціною 2155 грн./кв.м.
Жінка продає у ВКонтакте спортивні костюми з вишивками команд та володіє інтернет-магазином “YaCool”, юридична назва якого — “Лаврон-ДС” (раніше — “Альфакомерція”). Це магазин іграшок та одягу по вулиці Романа Роллана, 12.
Сергій Бухтін викупив 17 кв.м. першого поверху будинку на проспекті Гагаріна, 159 за ціною 2104 грн./кв.м. Підприємець заробляє на техобслуговуванні та ремонті автомобілів як ФОП та власник СТО “Дружба”.
Фізична особа-підприємець Сергій Бухтін має спільний контактний телефон — +380577153600, — з кандидатом у депутати Харківської міської ради від ВО “Батьківщина” на виборах 2010 року, секретарем Територіальної виборчої комісії за поданням Юлії Тимошенко на виборах Президента України у 2014 році Ганною Биндич; із фірмою “ЛЛД”, якою керує довірена особа кандидата у народні депутати від УДАРу Сергія Зміївського, якого зняли на користь кандидата від ВО “Батьківщина” під час виборів 2012 року, і водночас представник “Опозиційного блоку” під час виборів депутатів Харківоблради у 2015 році Олександр Лещенко; та з вже не діючою компанією “Кредитний фінансовий консультант”, яку пов`язували із БЮТом, та останнім керівником якої була викладач ХНУ ім. В.Н. Каразіна Оксана Ручинська.
Тетяна Ільїна стала власником 97,1 кв.м. другого поверху будинку по вулиці Університетській, 33 за ціною 2112 грн./кв.м. Жінка, основним видом діяльності якої було розміщення на період відпустки та іншого тимчасового проживання, припинила займатися індивідуальним підприємництвом у лютому 2017 року. Такою ж діяльністю займаються її фірми “Геовита” та “Централис”.
Жінка з ідентичним ім`ям працювала у 2015 році головним державним ревізором-інспектором сектору перевірок банківських та небанківських фінансових установ управління податкового аудиту Східної ОДПІ у Харкові. А з березня 2017 року вона працює ревізором-інспектор відділу окремах платників управління аудиту цієї ж податкової інспекції.
Комерційна фірма “Закор” ЛТД” викупила 81,3 кв.м. першого поверху будинку по вулиці Таганській, 26/2 за ціною у 2123 грн./кв.м. Фірма зі статутним фондом у 1 гривню на даний момент у стані припинення.
Власником “КМ “Закор” ЛТД” є Ганна Буйницька, яка у 2007 році була зарахована до кадрового резерву Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради, а у 2009 році вона вже працювала головним спеціалістом відділу громадського харчування Управління з питань підприємництва, інвестицій та споживчого ринку ДЕКМ Харківміськради. Ганна Буйницька разом Олександр Макагон та Наталія Пак є власниками кооперативу “Садівниче товариство Школяр”.
Власник і очільник ДНЗ “Дитячий садок Бойка”, Харківського приватного НВК “Авторська школа Бойка” Олександр Макагон балотувався до Харківської міської ради від партії “Відродження” на чолі з Генадієм Кернесом. Також він є співвласником фірми “Бойко тревел” з екс-депутаткою ХМР від Партії регіонів Олександрою Чихладзе. Пані Чихладзе разом із своєю сестрою Тетяною — власниці компанії “Ангура”, яка володіє 1695 кв.м. нерухомості у Харківському пару культури та відпочинку ім. Горького. Їхній батько — Давид Чихладзе є бізнес-партнером народного депутата України Дмитра Шенцова, який був близьким до нині покійного Євгена Кушнарьова, по ТОВ “Харківський кінний завод” та Харківському мисливському товариству “Лісомир”, яке володіє 25 тисячами гектарів мисливських угідь в області. У 2016 році Давид Чихладзе став депутатом Харківської обласної ради від партії “Відродження”.
Пан Макагон, як і Вікторія Алексанян, яка пов`язана із купівлею більше 10 тисяч кв.м. комунальної нерухомості по 246 грн./кв.м., є власником квартири у клубному будинку еліт-класу “Садова гірка”, але у будинку по вулиці Данилевського, 40.
Науково-виробниче підприємство “Селена” Ірини Пєрової викупило 82,8 кв.м. приміщень у будівлі по вулиці Короленка, 15 за ціною 2155 грн./кв.м.
З грудня 2016 року пані Пєрова очолює Наглядову раду ПрАТ “Хімдивізіон” із Кам`янська (Дніпродзержинська) і, при цьому, володіє більше 47,5% товариства, що становить більше 21,58 мільйонів гривень. А секретарем Наглядової ради став юрист та екс-помічник народної депутатки від ВО “Батьківщина” Олександри Кужель Андрій Процик.
Ірина Пєрова є співвласницею компанії “Ритм” із Ольгою Коріковою та президентом Спілки підприємців Харківської області Олександром Саратовим, і удвох з останнім — “Харківювелірторг”. Компаніями “Ритм» та “Тік-так” (власником є “Харківювелірторг”) керує Володимир Тарасенко, що, ймовірно, наближений до народного депутата України від “Опозиційного блоку” Євгена Мураєва та/або був помічником екс-народного депутата, екс-заступника голови Державної міграційної служби і лобіста консорціуму “ЄДАПС” Василя Грицака. Також Пєрова володіє компанією зі статутним фондом у 8 мільйонів гривень “Золотий оскар”, а Володимир Тарасенко є генеральним директором торгово-виставкового центру “Золотий Оскар”. Керує фірмою “Золотий оскар” Юлія Петрова — власниця щонайменше двох земельних ділянок під торговельні комплекси на Московському проспекті біля готелю “Турист”.
Ірина Пєрова зареєстрована у квартирі доньки народного депутата України Михайла Добкіна — Алли Добкіної. Ірина Пєрова та Олександр Саратов пов`язані з власником туалету в саду Шевченко, а кооператив “ЖСК “Булат” Галини Левченко та Олександра Саратова володіє 0,8 га землі у харківському Лісопарку біля маєтку Михайла Добкіна.
Компанія “Олімп-трейд” викупила 388,6 кв.м. першого поверху будинку по вулиці Нестерова, 4 за 2160 грн./кв.м. Власниками компанії “Олім-трейд” та люботинського універмагу “Універсальний” є Валентина Стешенко та Ігор Добрускін. До того ж, чоловік керує фірмою “Харпрод” пані Стешенко.
В 2013 році Стешенко та Добрускін володіли по 19,55% акцій кіпрського холдингу Cereal planet PLC, що входить до групи найбільшого в Україні виробника круп Cereal Ukraine. Група компаній володіє торговими марками “Олімп”, “Кашка-вкусняшка”, “Гостівська” та “Вершина якості”. Чинними власниками компанії є Анатолій та Олександр Власенко, Олександр Славгородський та Ігор Добрускін.
Підприємець-оптовик Неля Зося викупила 111,8 кв.м. будівлі по вулиці Мала Гончарівська, 8 за ціною 2193 грн./кв.м. Жінка володіє інтернет-магазином лікувальної косметики “Живин”.
Підприємниця Наталія Панфілова за 2195 грн./кв.м. стала власником підвалу будинку по вулиці Волонтерській, 60а площею 51,9 кв.м. Пані Панфілова у 2013 році вже купувала 13,92 кв.м. першого поверху будинку на Московському проспекті, 15.
Наталія Панфілова з Андрієм Рибіним володіють компанією “Стройдом групп”, а також раніше з Євгеном Волковим — фірмою “Наве груп”. Підприємець Євген Волков є власником компанії “Аустер”, яка теж у 2016 році стала власником екс-комунальної нерухомістю.
Компанія “Аустер” Євгена Волкова, пов`язаного з теж новою власницею дешевої нерухомості Наталією Панфіловою, викупила за 3118 грн./кв.м. будівлю по Харківській набережній, 6 площею 335,4 кв.м.
Євген Волков був власником вже недіючих підприємств “Валекса” та “Санвіс Україна”. У 2015 році “Сансвіс Україна” купила 69,8 кв.м. нерухомості по вулиці Червоножовтневій, 13/2. Керівником обох фірм був Денис Шапка, який навчається на 1 курсі в Харківському комп`ютерно-технологічному коледжі НТУ “ХПІ”.
Євген Волков керує компанією “Україна”, власником якої є син убитого “господаря Харківщини” Євгена Кушнарьова Андрія Кушнарьова.
Ще 84,2 кв.м. першого та другого поверху цього будинку викупив за 3,7 тисячі гривень підприємець Микола Шифан. Він заробляє як бізнес-консультант, а також є комерційним директором компанії “Аватар 07”. Пан Шифан є одним із авторів конституційного звернення щодо можливості утворення комунальних унітарних підприємств територіальними громадами. Його резюме можна прочитати ТУТ.
Фірма “Ріко №1” викупила 161,3 кв.м. п’ятого поверху будинку на провулку Короленка, 10 за ціною 4167 грн./кв.м. Компанія взяла в оренду цю нерухомість лише у квітні 2016 року, а вже у вересні приватизувала її .
Власниками фірми “Ріко №1”, яка надає інформаційні послуги, є Оксана Чала та Євген Волков, якому належить компанія “Аустер”, що теж викупила комунальну нерухомість Харкова у 2016 році.
Ріелтор Вадим Володимирович Тарасенко викупив 52,9 кв.м. першого поверху будинку на Салтівському шосе, 51Б за ціною 2271 грн./кв.м. У 2011 році він отримав у оренду 102,5 кв.м. підвалу будинку по вулиці Межлаука, 4/1 під майстерню з ремонту одягу, а у 2012 році — 85,9 кв.м. першого поверху будинку на Комсомольському шосу, 83А під перукарню.
Михайло Галецький викупив будівлю площею 56,7 кв.м. по вулиці Феодосійській, 32 з 2273 грн./кв.м. З лютого 2017 року квартири будинку за цією адресою продаються за ціною — 502 $/кв.м.
У 2015 році Михайло Галецький отримав 2880 кв.м. землі за цією ж адресою для будівництва. Він є власником фірм “Унітрон”, ПВКФ “Аміга”, “Галецький” та “Хлібний край”. Він є власником частини підприємства “ХПК”. Іншими засновниками “ХПК” є нещодавня студентка Національного юридичного університету ім. Я.Мудрого Тетяна Кравченко та В’ячеслав Ісмайлов, близький родич якого був засуджений за шахрайство та підроблення документів, печаток, штампів.
Олена Сафонова викупила у лютому 2016 року 62,4 кв.м. першого поверху будинку на Московському проспекті, 201/1 за 2288 грн./кв.м. А у липні 2016 року припинила свою підприємницьку діяльність.
Мадонна Капанадзе викупила у січні 2016 року підвал будинку на проспекті Науки, 84 площею 84,8 кв.м. за ціною 2325 грн./кв.м. Підприємниця згідно ЄДРПОУ займалася реалізацією та ремонтом комп`ютерної техніки, але у лютому 2016 року припинила свою діяльність. Раніше жінка торгувала з лотків / на ринку у смт. Чапаєве Кегичівського району.
Мадонна Капанадзе працює заступником директора з навчально-виховної роботи Харківської ЗОШ №159. Її син — Гага Кікнадзе працював радіоведучим на “ОТБ”, а з 2016 року є головним спеціалістом по зв`язкам з громадськістю та ЗМІ ГУ Державної міграційної служби України у Харківській області.
У будинку по вулиці Бекетова, 10 знаходиться “Паспортний стіл”/Орджонікідзевський райвідділ Держміграційної служби України. Підприємниця Людмила Шаталова, яка надає перукарські та косметичні послуги, викупила за 2325 грн./кв.м. підвал будинку площею 88,3 кв.м.
У 2004 році Харківська міська рада виділила 155 кв.м. землі Валентині Шумейко для будівництва та експлуатації тимчасового торгового павільйону з літнім майданчиком на Московському проспекті, 124. А у вересні 2016 року жінка викупила 69,1 кв.м. підвалу будинку за цією ж адресою за 2332 грн./кв.м. Підприємниця офіційно займалася ремонтом взуття та шкіряних виробів, але припинила свою діяльність 31 січня 2017 року.
Віктор Мельніков за 2340 грн./кв.м. став власником 74 кв.м. підвалу та приміщення першого поверху будинку по вулиці Благовіщенській (Карла Маркса), 2/15. Купівля/продаж власної нерухомості — основний вид діяльності 41-річного підприємця.
У цьому ж будинку підприємство “Кант” викупило 12,4 кв.м. першого поверху, але вже за 4122 грн./кв.м. Фірма, що займається посередництвом, насамперед грошовим, зареєстрована за адресою Національного фармацевтичного університету. Володіє “Кантом” Дмитро Верєєв, а керує — Інна Воротинцева.
Інна Воротинцева водночас керує власною фірмою “Нікос-В” та фірмою Миколи Вишнякова “Плюс”. Вони, як і “Кант”, мають спільний контактний номер із фірмою колишньої заступниці директора школи №69, директора ЗОШ №171 Валентини Султанової “Союз ВКВ” та фірмою Юрія Гутянко та Наталі Долі “Фенікс”, яка не подавала фінансових звітностей до податкової інспекції. Окрім телефона, їх поєднує те, що підприємства здійснюють грошове посередництво, а їхній статутний фонд становить рівно 250 тисяч гривень. При цьому, в резюме Юлії Красюк на сайті пошуку роботи прямо зазначено, що “Союз ВКВ” є пунктом обміну.
Ще 19,7 кв.м. першого поверху будинку викупила компанія “Альфа інвест плюс” за 3149 грн./кв.м. Підприємство зі статутним фондом у майже 10 мільйонів гривень здає в оренду свої приміщення. Керує “Альфа інвест плюс” Артем Віжунов, а власниками є Галина Жарова та Шавкатджон Садиков.
Артем Віжунов керує також фірмою-складом пана Садикова “Органік-трейд”, яка має спільний контактний номер — 0997869643, — із компанією “Вегета” Шавкатджана Садикова та “АСЦ-М” Махпурат Ібрагімової. Артем Віжунов разом з Іссамом Ахмедом Нур-Еддіном — співвласники фірми “Агата Плаз” (ресторанна діяльність). Фірму “АСЦ-М” очолює Костянтин Ломанов, що керує фірмою Садикова “Багіра-С”.
Крім того, “Альфа інвест плюс” має спільний номер — 0577053345, — із фірмою “Медея-М” пана Садикова, яка теж викупила комунальну нерухомість — у будинку на Плеханівській, 18.
Фірма “Медея-М” купила за 2373 грн./кв.м. приміщення підвалу та першого поверху будинку по вулиці Плеханівській, 18 площею 600,2 кв.м. Компанія зі статутним фондом у більше 3 мільйонів гривень здає в оренду власну нерухомість. Валерій Ладика керує компанією Шавкатджона Садикова “Медея-М”.
Шавкатджон Садиков разом із Іриною Пономарьовою є власниками “Української факторингової компанії” та “Агентства Фінансової Безпеки”. У 2013 році Харківська міська рада продала Шавкатджону Садикову та Світлані Солтан 3328 кв.м. землі по вулиці Іванівській, 5 за ціною 205 грн./кв.м. Зараз там оптова база вживаних речей.
Представник Таджицької діаспори у Харкові “Пайванд” Шавкатджон Садиков — генеральний директор корпорації “MDK Lux” (“Мир дубленок и кожи”).
Наталя Кучеренко викупила 38,3 кв.м. у цоколі будинку по вулиці Холодногірська, 11 за ціною 2397 грн./кв.м. Підприємниця має спільний контактний номер із салоном зачісок “Фігаро” та салоном краси “Ультра”.
Підприємство “Град-Н” викупило 71,7 кв.м. першого поверху будинку на проспекті Науки, 53 за ціною 2407 грн./кв.м. Із 2007 року “Град-Н” Катерини Слівінської є виконавцем житлово-комунальних послуг.
Екс-“регіоналка” Катерина Слівінська неодноразово була депутатом Харківської міської ради. Президент України Віктор Янукович у 2012 році присвоїв пані Слівінській, як директору КП “Харківблагоустрій” Харківської міської ради, почесне звання “Заслужений працівник сфери послуг України”. Жінка з 2015 року входить до міської постійно діючої комісії з питань поводження з безхазяйними відходами.
Ріелтор Юлія Голдобіна викупила підвал (84,5 кв.м.) будинку по вулиці Єсеніна, 13 за ціною 2428 кв.м. У 2015 році підприємниця викупила 192,5 кв.м. у будинку на проспекті Героїв Сталінграду, 167г за ціною 1695 грн./кв.м.
Фірма “Оптіма ФКФ”, яка займається діяльністю у сфері права, викупила 216,2 кв.м. будівлі по вулиці Шатилівській, 5 за ціною 2448 грн./кв.м. Очолює фірму Грант Фомін, що у 2006 році став головою відродженого Правління ЗАТ “Красноградський м`ясокомбінат”.
У 2010 році пан Фомін представляв Харківський обласний осередок ВГО “Асоціація фахівців з питань банкрутства” на установчому з`їзді ВГО “Асоціація антикризового менеджменту”. Але у серпні 2015 року міністр юстиції Павло Петренко анулював його свідоцтво арбітражного керуючого. Також Грант Фомін володіє ріелторською компанією “Фінпроф”.
Підприємець Андрій Ковтун викупив за 2448 грн./кв.м. підвал будинку на проспекті Незалежності, 5 площею 72,5 кв.м. Пан Ковтун очолює салон та інтернет-магазин “Електронний світ”.
У цьому ж будинку фірма “Торговий дом НВО Нафтогазова техніка” викупила 52 кв.м. цокольного приміщення за 2785 грн./кв.м. Керує торговим домом Ірина Монастирна — дружина завідувача сектором Харківського інституту Національної академії державного управління при Президентові України Владислава Монастирного. Власником “ТДНВО Нафтогазова техніка” є фірма “Реалінвест софт”, у якій працювала Ірина Монастирна. Офіційними чинними власниками “Реалінвест софт” є Олександр Крилов та Вікторія Лазунова.
Компанії “Реалсофт інвест” та “ТДНВО Нафтогазова техніка”, пов`язані з дочірнім підприємством “Будівельна фірма “СУ-460”, яке отримало у 2016 році 171,39 млн. гривень на ремонт пунктів вимірювання витрат газу філії “УМГ “Харківтрансгаз” ПАТ “Укртрансгаз”. Зокрема, засновником будфірми є компанія “Реалінвест софт”.
У листопаді 2016 року Наталія Тарасенко викупила 122,9 кв.м. першого поверху будинку по вулиці Гвардійців-Широнінців, 39а за ціною 2462 грн./кв.м. Підприємниця працювала у сфері права до 31 січня 2017 року. Жінка зазначила у ЄДРПОУ контактним номером “0956964247”, за яким можуть відповісти оцінювачі нерухомості та ріелтори.
Приватна охоронна фірма “Правопорядок” викупила 28,1 кв.м. підвального приміщення будинку по вулиці Чернишевській, 88 за ціною 2477 грн./кв.м. Її керівник Ігор Пасічник є власником ще однієї фірми — “Правопорядок ХХІ”.
Ірина Бондар викупила цокольне приміщення (61,6 кв.м.) будинку по вулиці Олімпійській, 35 за ціною 2540 грн./кв.м. Підприємниця працює у сфері перукарських послуг та послуг салонів краси.
Випускник 2017 року Національного юридичного університету ім. Я. Мудрого Богдан Шатохін викупив 101,7 кв.м. першого поверху будинку по вулиці Плеханівській, 147 за ціною 2567 грн./кв.м. Підприємець заробляє на купівлі-продажі нерухомості та є власником фірми “Мейхем”, до статутного фонду якої він вніс 1 мільйон гривень.
Олександр Ігнатов викупив 89,2 кв.м. підвального приміщення будинку по вулиці Академіка Павлова, 305 за ціною 2570 грн./кв.м. За два останні місяці 2016 року він отримав 13 підрядів від Департаменту освіти Харківської міської ради, зокрема на ремонт різних приміщень, на яких заробив майже 1,2 мільйона гривень.
Олександр Ігнатов володіє 10% будівельної фірми “Буддвиг” (м. Зміїв). Керівником і власником 45% статутного фонду цієї фірми є Денис Буйнов, 25% — Ігор Двигун, і по 10% — Юрій Двигун та Юрій Гузченко.
Один квадратний метр технічного поверху будинку по вулиці Мироносицькій, 89 коштував у 2016 році 2621 грн. У грудні Харківська міська рада продала два приміщення у цьому будинку, зокрема 85,9 кв.м. викупив Олександр Федоровський. Підприємець займається ремонтними та будівельними роботами.
Підприємець-оптовик Сергій Руденко викупив ще 85,3 кв.м. Пан Руденко є співзасновником компанії “Торговий дім “Олександрівські курчата”, іншим власником якої є відомий у Харкові Руслан Егліт.
У 2008 році пан Егліт викупив у ТОВ “Преса-Харків” 48 кіосків по 500 гривень кожний. Його пов`язували із медіамагнатом, у тому числі власником медіагрупи “Тріолан”, Олексієм Липчанським, але у викупі кіосків убачався інтерес Генадія Кернеса. У 2010 році як працівник “Тріолану” Руслан Егліт був кандидатом від Української соціал-демократичної партії на виборах до Харківської міської ради, а згодом — помічником народних депутатів України Ярослава Джоджика (НУНС) і Юлії Ковальової (Партія регіонів).
Руслан Егліт є співзасновником благодійного фонду “Хелп Юкрейн”. Іншими засновниками є: члени партії ВО “Батьківщина” Руслан Бабенко та Богдан Бригада, координатор харківського євромайдану, екс-представник партії “Сомопоміч” та депутат Мереф`янської міської громади Костянтин Олійник (Радикальна партія Олега Ляшка), а також член Волонтерської партії України Олег Переверзев.
Сергій Сіренко викупив 54,5 кв.м. першого поверху будівлі по вулиці Маршала Бажанова, 8Б за ціною 2636 грн./кв.м. Підприємець припинив свою діяльність через три тижні після викупу — 27 липня 2016 року.
Пан Сіренко на початку 2000-х самовільно почав реконструкцію цієї одноповерхової будівлі. Ніяких дозволів у нього не було, тому будівельні роботи припинили. У 2006 році Харківська міська рада дозволила йому завершити реконструкцію, до того ж, надбудувати та прибудувати приміщення у будинку під спортивно-оздоровчий комплекс із офісом. Міська влада також надала згоду для подальшого виділення земельної ділянки площею 400 кв.м. навколо будинку. У 2012 році Харківрада передала йому в оренду ці 4 “сотки” до лютого 2017 року. Він також утримує сховище/укриття в будинку по вулиці Таджитській, 5.
Олена Коваленко викупила 21,2 кв.м. підвального приміщення на проспекті Гагаріна, 40 за 2643 грн./кв.м. У цьому будинку знаходиться її салон краси “Ласка”.
Компанія “Фармація та медицина” отримала 88 кв.м. другого поверху будинку по вулиці Полтавський Шлях, 36 за ціною за 2675 грн./кв.м. Це аптека-медичний центр. У 2013 році Харківська міська рада продала 400 кв.м. землі по вулиці Благовіщенській, 25 для роботи медичного центру компанії за 364 грн./кв.м.
Компанія має спільну електронну пошту із Клінікою репродуктивної медицини імені В.І. Грищенко. Керує компаніями “Фармація та медицина”, “Імплант” та “Медичний центр імені Академіка В.І.Грищенка” Микола Грищенко, зокрема якого у 2103 році призначено головним позаштатним спеціалістом з репрудуктивної медицини Департаменту охорони здоров`я ХМР. Професор, доктор медичних наук та завідувач кафедри акушерства та гінекології ХНУ імені В.Н. Каразіна Микола Грищенко входить до Вченої ради цього університету.
Тетяна Дорошенко викупила 43,9 кв.м. на першому поверсі будинку по вулиці Академіка Богомольця, 3 за ціною 2677 грн./кв.м. При цьому, 1 кв.м. житла у будинку коштує більше 12 тисяч гривень. Підприємниця припинила свою діяльність вкінці січня 2017 року.
У 2015 році пані Дорошенко купила 11,9 кв.м. у будинку на провулку Балакірєва, 3В за майже 1900 грн./кв.м. Вона має спільний контактний номер — 0506738268, — із номером фірми “Торговельно-дистриб`юторська компанія”, яка належить Леоніду Савельєву та Сергію Кожевнікову.
Сергій Кожевніков є власником та керівником компанії “Вентто”, яка має ознаки фіктивності та підозрюється у вчиненні антиконкурентних узгоджених дій, наслідок яких — розтрата державним підприємством 0,34 мільйона гривень.Харківський антикорупційний центр називає фірму “Вентто” “скандальним розпильщиком тендерів”.
У листопаді 2016 року Департамент житлового господарства Харківської міської ради уклав договір щодо ремонту будинку із комунальним підприємством “Харківжилбуд”, вартістю 106608 гривень. На наступний день КП “Харківжилбуд” уклало ідентичну угоду з фірмою “Вентто”, але сума договору зменшилася — 105541 гривня.
Віра Сіверіна викупила 15 підвальних приміщень площею 118,2 кв.м. у будинку по вулиці Миру, 20 за ціною 2679 грн./кв.м.. До того ж, у 2013 році Харківська міська рада дозволила підприємниці викупити 223,3 кв.м. першого поверху на проспекті Маршала Жукова, 23.
У 2015 році Віра Сіверіна вступила до ХНУ імені В.Н. Каразіна. Вона, ймовірно, керує школою Pole dance, хореографічною студією EUPHORIA, оскільки її телефон зазначено як контактний телефон школи-студії. Сестра Віри Сіверіни Олена Сіверіна працює нотаріусом.
Олександр Звоновський викупив 107,9 кв.м. підвального приміщення будинку по вулиці Римарській, 13 за ціною 2684 грн./кв.м. Підприємець займається виробництвом та продажем велосипедів для дітей та підлітків. Пан Звоновський є власником фірми “ДДС Трейдінг”, яка має спільний контактний номер — +380677979523, — із компанією “АЗВ Інвест” Зої Касаткіної.
Алла Приходько викупила 15,8 кв.м. будівлі по вулиці Гордієнківській, 42 за 2723 грн./кв.м. Вона з 2013 року орендує у цій же будівлі ще 367,1 кв.м. Підприємець надає перукарські послуги.
Підприємець Віктор Черненко викупив за 2747 грн./кв.м. підвал будинку на провулку Кравцова, 7 площею 122,9 кв.м. Він є власником косметичних компаній “Космо-проф” та “Харків-проф” (разом із Ольгою Черненко). Власники внесли до статутного фонду підприємств 944 тисячі гривень. До того ж, Віктор Черненко до жовтня 2017 року орендує земельну ділянку площею 82 кв.м. на провулку Саммеровському, 6 для салону краси.
Будівельна компанія “Стройприват” викупила 16,9 кв.м. підвального приміщення на провулку 23-го Серпня, 7 за ціною 2755 грн./кв.м. У компанії зі статутним капіталом у 1000 гривень будліцензія діяла до кінця 2016 року.
Компанія “Клімон-37” викупила будинок по вулиці Коцарській, 11 площею 214,5 кв.м. за ціною 2783 грн./кв.м. Фірма зі статутним капіталом у 0,6 мільйона гривень належить Ользі та Олегу Кушнарьовим. Пан Кушнарьов на виборах у 2012 році був обов`язковим кандидатом на включення до окружної виборчої комісії від партії “Справедлива Україна”, яку вважали “дочірньою” до Партії регіонів.
Фірма “Фортєс” викупила приміщення другого поверху з балконом (30 кв.м.) у будинку по вулиці Харківських Дивізій, 9 за ціною 2840 грн./кв.м. Власниками “Фортєс” є Олена Саніна та Ольга Алєксєєва 1991 року народження. Вони забезпечили статутний фонд підприємства на 205 тисяч гривень.
Максим Заярний викупив 19,7 кв.м. першого поверху будинку на проспекті Тракторобудівельників, 107г за ціною 2845 грн./кв.м. Підприємець має спільний контактний номер — +380679073333, — із ліквідованою фірмою “Ділова ініціатива”. Власник фірми “ДІ” Олександр Коновалов керує Центром правової допомоги “Алібі” Дениса Калуцького, якого звинувачують у вимаганні грошей для працівників СБУ Харківської області.
Олексій Алтухов викупив 87 кв.м. другого поверху будинку на Троїцькому провулку, 13 за ціною 2847 грн./кв.м. Підприємець, ймовірно, є представником Радикальної партії Олега Ляшка та заробляє здаючи в оренду нерухомість, зокрема через фірму “Рестола”.
У лютому 2016 року Харківська міська рада здала в оренду Олексію Алтухову87 кв.м. другого поверху цього будинку, які у липні він викупив.
Чоловік має спільний контактний номер — +380669120175, — щонайменше з:
- Фірмою “Тоба” Оксани Гребник;
- Компанією “Ноніус”, засновниками якої є “Тоба” та Інна Купчик, а керівником — Анна Рємєскова;
- Підприємством “Красноградський ринок”, засновниками якого є Сергій Болдирєв та екс-депутат Красноградської міської ради від партії “Сильна Україна” Олександр Підчасов;
- Фірмою “Зерус” Анни Рємєскової та компанії “Фонд управління фінансами”. Власниками “ФУФ” є Світлана Оберемок та Ольга Саніна. Остання працювала у ТОВ “Спортивний клуб “АВЕК”, який належав відомому харківському бізнесмену та народному депутату Олександру Фельдману;
- Компанією “Ринок Астра” Ігоря Славіна та фірми “Франко”;
- Підприємством “Лінія вашого успіху”, засновниками якого є Кирло Бичков, фірма “Тоба” та “Фонд управління фінансами”;
- Фірмою “Вінс груп” Тетяни Бабенко, Владислава Сосницького та депутата Зміївської райради від партії “Відродження” Олени Аргунової.
Практично всі указані компанії та герої, насамперед Оксана Гребеник, Сергій Болдирєв безпосередньо пов`язані з “ринковою імперією” Генадія Кернеса. А “люди Фельдмана” поступово перейшли із ринковим капіталом бізнесмена до чинного мера Харкова.
Фірма “Архів “Слобожанський” викупила 97 кв.м. другого поверху будинку на проспекті Незалежності, 7 за ціною 2975 грн./кв.м. Компанія має спільний контактний телефон — +380577598506, — із приватною фірмою одного зі свої власників Дмитра Сєкіри — “Комфорт плюс”. Іншими власниками “Архів “Слобожанський” є Марія Остапенко та, ймовірно, колишній перший заступник начальника — начальник Управління по боротьбі з організованою злочинністю ГУ МВС України в Харківській області Володимир Фролов.
Цей же телефон є спільним із такими компаніями як “Форс авто” Вікторії Філатової, “Техноген-групп” Кирила Борового, а також “Консалтингова фірма “Комфорт” (Маргарита Мицай) та “ПКФ “Комфорт-сервіс” (Маргарита та Ганна Мицай). Маргарита Мицай — дружина заступника начальника відділу Генеральної прокуратури України Олексія Мицая. Керує “Консалтинговою фірмою “Комфорт” і отримує зарплату в “ПФК “Комфорт-сервіс” Роман Мицай — чоловік головного спеціаліста, державного інспектора відділу карантину рослин Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Харківській області Віталіни Мицай.
Приватний нотаріус Яна Жицька викупила у цьому ж будинку 87,2 кв.м. підвального приміщення за 3336 грн./кв.м. Пані Жицька — дружина екс-керівника Харківської місцевої прокуратури №2, а зараз заступника начальника слідчого відділу прокуратури Херсонської області Євгена Жицького.
Компанія “Зернокапітал” викупила 87,1 кв.м. першого поверху по вулиці Клочковській, 261 за ціною 2994 грн./кв.м. Анастасія Кучеренко є власницею “Зернокапітал” зі статутним фондом у 0,3 мільйона гривень, а керує компанією Любов Філатова.
Любов Філатова була компаньйоном у компанії “Укрбізнесінвест” Володимира Літке, який, у свою чергу, був власником “Агровік ЛТД”. Останньою керував Петро Якушко — екс-податківець та діючий заступник начальник ГУ Держгеокадстру у Харківській області — начальник Управління з контролю за використанням та охороною земель відомства.
Анна Проскурніна викупила 45,4 кв.м. підвального приміщення будинку по вулиці Данилевського, 8 за ціною 3034 грн./кв.м. Підприємниця заробляє на торгівлі одягом, а у 2008 році працювала стилістом.
Приватне підприємство “Топаз”, що зареєстроване у будинку по Салтівському шосе, 51, викупило за 3035 грн./кв.м. власне приміщення перукарні площею 97,1 кв.м. Власником “Топаз” є Нарміна Орлова, якій Харківська міська рада у 2005 році вже виділяла приблизно 200 кв.м. по вулиці Академіка Павлова, 57 для будівництва двох павільйонів.
Компанія “Грань-кор” викупила 259,9 кв.м. напівпідвального приміщення будинку Управління освіти адміністрації Холодньогірського району Харківської міської ради по вулиці Ярославській, 10 за ціною 3109 грн./кв.м.
Фірма “Грань-кор” постачає за бюджетні кошти посуд: компанія перемогла на публічних закупівлях (13 з 32 спроб), відповідно постачала товар у 8 областей, зокрема Дніпропетровській ОДА, Київській МДА, Житомирській РДА, Міністерству економічного розвитку, Вінницькій ОДА тощо. На переможних тендерах “Грань-кор” громади зекономили більше 180 тисяч гривень, при заробітку 252 тисячі гривень.
Компанія “Грань-кор” належить Олександру Корнієнко, і споріднена з фірмою “Грань плюс”, власниками якого є Юрій Жилінков, Ігор Сосюрко та Олександр Корнієнко. У 2003 році “Грань-плюс” отримала земельну ділянку на проспекті Гагаріна, 201 площею 0,27 гектара.
Чоловікам також належить компанія “Гранькор”, яка, у свою чергу, є власницею компанії “Спецпромпечать ЛТД” разом із Сергієм Кузнєцовим. Ігор Сосюрко та Юрій Жилін також володіють компанією “Тріатор”. яка побудувала магазин за адресою: вулиця Полтаський шлях, 60.
Доцент кафедри неврології та дитячої неврології Харківської медичної академії післядипломної освіти Вартануш Флорікян викупила 46,1 кв.м. першого поверху на Олександрівському проспекті, 73 за ціною 3133 грн./кв.м.
Ярослав Квасник викупив 132,8 кв.м. приміщення будинку по вулиці Героїв праці, 54 за ціною 3163 грн./кв.м. У 2015 році підприємець за 4000 грн./кв.м. також отримав 111,7 кв.м. будинку на проспекті 50-річчя, 54б. Ярослав Квасник — монополіст, що нещодавно зловживав домінуючим становищем на ринку, здійснюючи діяльність із паркування автомобілів на спецобладнаному майданчику на проспекті Гагаріна, 176.
Ярослав Квасник із Анатолієм Гуком та Володимиром Василенко є власниками компаній “Павлівський” та “Гаражний кооператив “Паркінг”. Володимир Василенко — співвласник торговельної фірми “Спринтер” ЛТД” разом із Оксаною Василенко. Пані Василенко повна тезка або екс-дружина міського голови Харкова Генадія Кернеса.
Один квадратний метр першого поверху будинку по вулиці Чоботарській, 15/17 коштує у середньому 3196 гривні. Фірма “Юпіт”, яка належить Тетяні Мещерякові та Геннадію Мартиненко, викупила 41,3 кв.м. Тетяна Мащерякова є власницею будівельної компанії зі статутним капіталом у 10 гривень “Стімул”. А кандидат технічних наук, доцент кафедри динаміки та міцності машин Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут” Геннадій Мартиненко є власником компанії “Підприємство “Фітосан”, яке теж викупило у цьому будинку приміщення (17,9 кв.м).
Центр оперативної поліграфії “Рейтинг” за 3274 грн./кв.м. викупив 13,6 кв.м. будинку за адресою: провулок Солянинківський, 4. Офіційними власниками компанії є Вадим Литвин та Олег Болховітінов. Пан Болховітінов є власником різних інвестиційних компаній, зокрема столичних компаній “БСТМ профіт-трейд” та “Лакреоме”, а також донецької “Приватконсалтінг”, яка є засновником компанії з управління активами “Капіталіст”. Олег Болховітінов також керував проектом зі створення керуючої компанії Ерсте Банку та був старшим аналітиком Української асоціації інвестиційного бізнесу.
Компанія “Рейтинг” є одним із засновників концерну “Харківський канатний завод”, яким керує адвокат Святослав Халабурдін. Іншим засновником концерну є ПрАТ “Харківський канатний завод”, яке пов`язане з відомим кримінальний авторитетом “Сашей Браслєтом” / Олександром Павлюченко — помічником народного депутата України і партнера міністра внутрішніх справ Арсена Авакова Ігоря Котвіцького.
Оксана Щеннікова отримала 58,2 кв.м. першого поверху будинку на проспекті Героїв Сталінграду, 187 за ціною 3338 грн./кв.м. Підприємниця здавала й продавала нерухомість, але у грудні 2016 року припинила свою діяльність. Через 3 місяці після купівлі цієї нерухомості.
Компанія “Аптека №28” викупила 351,7 кв.м. першого поверху будівлі по вулиці Дружби Народів, 249/80 за ціною 3441 грн./кв.м. Керує аптекою Сергій Божко, а власником є Олена Гуткова.
У січні 2017 року Антимонопольний комітет України визнав, що використання “Аптекою №28” позначення “Аптека низких цен” порушенням законодавства про захист від недобросовісної конкуренції. Пані Гуткова також володіє аптеками “Фармарост 2011”, якою теж цікавилися “антимонопольники”, “Аптеки Запоріжжя” та “Ритм 2011” (“Аптека низкие цены №1”).
Аптека №28 також викупила 188,2 кв.м. підвалу та першого поверху будинку по вулиці Пушкінській, 59/45 за 5507 грн./кв.м. Компанія “Аптека №28” разом із завідувачкою комунального підприємства охорони здоров`я “Центральна районна аптека №128” у смт. Золочеві Оленою Головко, Ганною Карнаух, Ольгою Костенко та Галиною Христенко — засновники ТОВ “Аптека №128”.
Фірма “Сезам” викупила 24,9 кв.м. підвалу будинку по вулиці Пушкінській, 56 за ціною 3505 грн./кв.м. Власниками ТОВ “Сезам”, яке займається виробництвом металевих дверей та вікон, є Тетяна і Олег Омелаєнки, а керівником — Світлана Столова.
Олег Омеляєнко — кінцевий власник кафе-бару “Ліон” та чоловік адміністратора відділу адміністративних послуг Київського районного управління адміністративних послуг Департаменту адміністративних послуг та споживчого ринку Харківської міської ради Тетяни Трофимової.
Ілона Попович викупила 79,2 кв.м. першого поверху будинку на проспекті Льва Ландау, 16 за ціною 3561 грн./кв.м. При цьому, ціна за 1 кв.м. жилого приміщення приблизно вдвічі вища.
Пані Ілона — ймовірно, родичка Наталії Попович із смт. Мала Данилівка. Наталія Попович є власницею компанії “Торгопт”, якою керує Олена Грінченко. Остання також керує компанією “Делюр”, засновником якої є сільгосппідприємство “Вікторія ВТ”. У свою чергу, “Вікторія ВТ” є співзасновницею разом із кіпрською офшорною компанією “Навартіс Лімітед” (Navartis Limited) фірми “ВК АВТО”, якою керує Наталія Попович.
Офшор “Навартіс Лімітед” фігурує у розслідування НАБУ щодо угрупування народного депутата України і втікача Олександра Онищенко. Компанія раніше володіла фірмою “Техпроект”, пов`язану із олігархом Сергієм Курченко, та за даними “BusinessNewEurope” власником офшору був Олександр Кацуба, затриманий літом 2016 року по справі про розкрадання бензину у “Нафтогазі України”.
Ріелтор Володимир Стопка викупив 22,8 кв.м. першого поверху будинку по вулиці Полтавський шлях, 114 за ціною 3568 грн./кв.м. Пан Стопка був співзасновником із Бадаві Кашаєвим фірми “Інвос”. У 2015 році чоловік був представником ВО “Батьківщина” на виборах депутатів Харківської обласної ради 2015 року. До того ж, він керує громадською організацією “Козацький стан”.
Разом із Володимиром Стопкою хасновником “Ексклюзів-сінтез” є Микола Михайлов, що, ймовірно, раніше був власником “Титан Україна”, а також є помічником народного депутата від “Опозиційного блоку” Олександра Нечаєва, який був головою правління ЗАТ “Кримський Титан” Дмитра Фірташа. Нині “Титан України” оформлено на кіпрську компанію “Фебрі Трейдінг Лімітед”, а директором є Петро Дишловий. Микола Михайлов також є співвласником компанії “Родос” розом із директором Мелітопольсокго НКП Харківського національного університету внутрішніх справ Наталією Колотік.
У червні 2016 року Харківська міська рада передала в оренду приміщення першого поверху та антресолі будинку по вулиці Котляра, 4/6 площею 184,2 кв.м. компанії “Сутра Харків”. Вже у липні його внесли у перелік об`єктів, що підлягають приватизації, а у вересні компанія “Сутра Харків” викупила цю нерухомість за 3598 грн./кв.м.
Одним із власників “Сутра Харків” є Джамалдін Ефендієв — офіційний власник компанії “Екомобілі”, що імпортувала в Україну найбільше у 2016 році електромобілів. Іншою співвласницею є Людмила Шилова, яка також керує фірмою “БВА” (має спільний номер із “Сутра Харків”) Андрія Андрєєва. Спільний контактний номер — +380577120573, — має також компанія “Сто Спарта”.
Компанія “Сто Спарта” викупила 32,8 кв.м. підвального приміщення у будинку на Рибасівському провулку, 15 за ціною 4112 грн./кв.м. При цьому, ціна 1 кв.м. жилої нерухомості у будинку коштує втричі більше.
У “Сто Спарта” двоє власників — Сурен Сурменелян та Юрій Іменіннік. Останній, ймовірно, є чоловіком начальниці Управління фінансів Основ`янського району Департаменту бюджету і фінансів Харківської міської ради Тетяни Іменинник.
Компанія “Сто Спарта” має спільний контактний номер — +380577120573, — із “Сутра Харків”, що теж викупило комунальну нерухомість Харкова у 2016 році.
Руслан Цинцкіладзе викупив 40 кв.м. на першому поверсі будинку по вулиці Валентинівській, 31 за ціною 3621 грн./кв.м. Він був контактною особою АОЗТ “Дворічанська харчосмакова фабрика”, якою керував друг харківського контрабандиста Сардара Гвілія Бабуши. Руслан Цинцкіладзе разом із Григорієм Кенієй та Вефхієм Бенделіані — власники фірми “Інтер Укр-Гео” та хлібзаводом “Харківський”.
Ортопедичний стоматолог Галина Зінов`єва викупила 32,5 кв.м. першого поверху будинку по вулиці Золочівській, 21 за ціною 4202 грн./кв.м. Жінка є співвласницею стоматологічної фірми “Антіпа Плюс” разом із Олександром Хорошайловим.
Олександр Хорошайлов керує фірмами “АТП “Харківські будматеріали” та “НВФ Інтерфакт ЛТД”, що входять до корпорації “Харківські будматеріали”. Також він був співвласником ТОВ “Завод керамічних виробів “Інтерфакт” разом із НВФ “Інтерфакт ЛТД” та Людмилою Хорошайловою, яка у 2014 році була довіреною особою кандидата у народні депутати України Дмитра Дробота та у 2015 році балотувалася до Харківської міської ради та Харківської обласної ради від партії “УКРОП”.
У 2008 році Антимонопольний комітет України дозволив кіпрській компанії Kharkov’s Building Materials Limited придбати частки у статутних капіталів ТОВ “Куряжський завод силікатних виробів”, ТОВ “Завод залізобетонних конструкцій” і ТОВ “АТП “Харківські будматеріали”.
Власником “АТП “Харківські будматеріали” є компанія “Візард”, засновником якої нещодавно була кіпрська офшорна компанія “Болсдото холдинг лімітед — амеріканос георгіос”. Зараз засновниками “Візард”, якою керує Олег Кочкін, є Сергій Хорошайлов та Микола Рудський. Компанія “Візард” — власник “Курязького заводу силікатних виробів”, кінцевим власником якої є Микола Рудський.
Генеральний директор корпорації “Харківські будматеріали” Сергій Хорошайлов був заступником голови Харківської ОДА, очільником Аграрного Фонду України, головою Правління ДАК “Хліб України” та бізнес-партнером міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Пан Хорошайлов раніше був помічником народних депутатів України Анатолія Гіршфельда та Ігоря Рибакова (БЮТ), а також, ймовірно, очолює Дергачівський районний осередок Радикальної партії Олега Ляшка у Харківській області.
Дмитро Куцевой викупив 27,6 кв.м. підвалу будинку по вулиці Мироносицькій, 57 за ціною 4365 грн./кв.м. Підприємець з 1999 року займається декоративною обробкою та оздобленням каменю.
Оксана Пірогова викупила 82,3 кв.м. першого поверху будинку по вулиці Героїв Праці, 20в за ціною 4463 грн./кв.м. Жінка вже купувала у цьому ж будинку 151,6 кв.м. нерухомості, але у 2012 році. При цьому, підприємниця заробляє на передачі в оренду нерухомості.
Підприємство “ІККА” викупило 68,2 кв.м. першого поверху будинку по вулиці Римарській, 23А за ціною 4481 кв.м. Підприємство має спільний контактний номер із тату-салоном “Бриллиантовая рука”, що знаходиться у цьому ж будинку.
Власником “ІККА” є Сергій Рига, який із Олександром Ригою — співвласники компанії “Доктор”. У 2014 році була інформація, що співзасновницею “ІККА” була Ганна Короткова — дружина лідера “Оплоту” Євгена Жиліна. До слова, у 2006 році прохав Президента України визнати незаконним рішення Харківської міської ради про обрання секретарем ради Генадія Кернеса.
Олена Терещенко викупила 8 кв.м. першого поверху будівлі по вулиці Плеханівській, 40 за ціною 4590 грн./кв.м. Основною діяльністю підприємниці є туристична агентська діяльність.
Юрист Галина Яковлева викупила 45 кв.м. першого поверху будинку по вулиці Генерала Момота, 6 за ціною 5199 грн./кв.м. У 2012 році пані Яковлєва купила 538,8 кв.м. першого і другого поверху будинку по вулиці Третього Інтернаціоналу, 6. Жінка разом із Олександром Яковлєвим є засновниками Адвокатського об`єднання “Яковлєв і Яковлєва”.
Приватне акціонерне товариство “Кумір” викупило 124,7 кв.м. цоколю будинку по вулиці Чернишевській, 4 за ціною 5538 грн./кв.м.
У 2009 році “ДС” писала, що президентом харківської компанії “Кумір”, співзасновником підприємства “Хартрон”, а також впливовим покровителем Торгового дому “Ізюмський тепловозоремонтний завод” є Володимир Кучеренко.
У 2014 році “Наші гроші” публікували інформацію про те, що держпідприємство “НАЕК “Енергоатом” уклало угоди на постачання обладнання з фірмою “НВП Моноліт Енерго” на загальну суму 28,63 мільйонів гривень. Власниками фірми був Сергій Гущин та ПрАТ “Кумір”. Журналісти писали, що 49% акцій “Куміра” належить британській компанії “Senar Limited”, а директором і власником ще 37% є Володимир Кучеренко. Кучеренко водночас був членом Наглядової ради ПАТ “Хартрон”, що був співвласником ТОВ “НВП Хартрон-Інкор ЛТД” — єдиного конкурента “Моноліт Енерго” на цьому тендері. При цьому, “Моноліт Енерго” та “Хартрон-Інкор” часто були єдиними конкурентами під час публічних закупівель системою “Енергоатом”.
У 2015 році “Наші Гроші” писали, що Володимир Кучеренко є одним із засновників фірми “Європейський фонд розвитку”, якій належать 12,51 тисяч гектарів мисливських угід у Валківському районі. А у 90-х роках заступником директора “Європейського фонду розвитку” працював Віктор Бондар — народний депутат України, екс-міністр транспорту та зв`язку, а також голова партії “Відродження”.
Торговець продуктами харчування Марія Котляр викупила 10,4 кв.м. першого поверху будинку по вулиці Морозова, 1 за ціною 6938 грн./кв.м. Це найдорожча ціна на нерухомість Харкова, у порівнянні цін на 1 кв.м., яку продали у 2016 році.