Вчора український літак Ан-225 "Мрія" приземлився в австралійському місті Перт. Це був перший комерційний політ українського велетня до Австралії. Авіалайнер привіз до країни 130-тонний генератор. "Мрія" - єдиний у світі літак, який може перевозити такі значні вантажі.
На прибуття найбільшого у світі судна в Австралії чекали, як на концерт рок-зірки, - подивитися на посадку приїхали близько 20 тисяч людей. Аеропорт в Перті розмістив на своєму сайті анонс прибуття української "Мрії" і запрошував бажаючих помилуватися на її приземлення. Поціновувачів граційного гіганта виявилось так багато, що на під’їзді до аеропорту утворилися затори.
Політ авіалайнера розпочався вранці 10 травня, коли літак вилетів з Києва до Праги, де в нього і завантажили генератор з обладнанням загальною вагою 130 тон. З Чехії Ан-225 відправився до Австралії, на шляху виконавши три технічних посадки в Туркменістані, Індії та Малайзії.
"Мрія" пробуде в Перті близько двох днів. Лише розвантаження літака триватиме понад 12 годин. Для цього розробили цілу систему з тросів, блоків і кількох підйомних кранів. Коли роботи завершаться, Ан-225 вирушить до Німеччини.
Після розпаду СРСР "Мрія" переживала не найкращі часи. Єдиний літаючий екземпляр літака в 1994 році припинив польоти, з нього були зняті двигуни та інше обладнання для використання в "Русланах".
Однак до 2000-х років потреба в "Мрії" стала очевидною, і його відновили силами українських підприємств. Також авіалайнер зазнав доопрацювання, щоб відповідати стандартам літаків для цивільної авіації.
Величезні можливості
Ан-225 являє собою турбореактивний високоплан, обладнаний шістьма авіадвигунами Д-18Т виробництва запорізького підприємства "Мотор Січ" розробки також запорізького конструкторського бюро "Прогрес".
Він унікальний розмірами вантажної кабіни, яка завдовжки 43 м, завширшки - 6,4 м, висотою - 4,4 м. Вантажна кабіна літака герметична, що значно розширює його транспортні можливості, передбачена кабіна для шести членів екіпажу і 88 супроводжуючих для вантажу.
Розмах крил "Мрії" - 88 метрів, довжина – 84 метри. Висотою літак 18,2 метри, тобто заввишки з 6-поверховий будинок . Маса порожнього літака 250 000 кг. При таких вражаючих розмірах крейсерська швидкість "Мрії" така ж, як і у "Боїнга", – 850 км/год. Для того щоб Ан-225 мав змогу злетіти, довжина злітної смуги повинна бути не менше 3 км.
Літак-рекордсмен
"Мрія" є найважчим літаком, який коли-небудь піднімався в повітря. Єдине судно, що перевершує Ан-225 за розмахом крила, це Hughes H-4 Hercules, але і той злітав в повітря всього один раз в 1947 році.
АН-225 встановив ряд світових рекордів злітної ваги і вантажопідйомності. Так, 22 березня 1989 року "Мрія" здійснила політ з вантажем 156,3 тонни, в якому було одночасно побито сто десять світових авіаційних рекордів - це стало рекордом саме по собі.
У серпні 2004 року український рекордсмен здійснив ще одне досягнення. "Мрія" перевезла 250 тонн спецтехніки на замовлення компанії Zeromax GmbH з Праги до Ташкента з посадкою в Самарі.
Також, українській "Мрії" належить абсолютний рекорд вантажопідйомності - 253,8 тонни.
Крім того,10 червня 2010 року літак перевіз найдовший вантаж в історії повітряних транспортувань - дві лопаті вітряка завдовжки 42,1 метра кожна. В цілому "Мрія" - володар близько двохсот п'ятдесяти світових рекордів.